اخبار

چشمان جهان به روی اعتراض های مردمی میهن ما

اکثر نیروهای مترقی و سیاستمداران در جهان در حمایت از اعتراض های سراسری مردم ایران سخن می گویند. آنان معتقدند که: ” اعتراض های مردمی در ایران و شجاعت فوق‌العاده که جوانان ایران به‌خصوص زنان که با پذیرش ریسک زیاد ولی برای حقوق پایمال شده شان ایستاده‌اند و با سرکوب ازسوی مزدوران حکومت “اسلامی” مقابله می‌کنند، متمرکز اند.”…

در این راستا، نیروهای راست و حکومتیان کشورهای سرمایه داری نیز لظه به لحظه حوادث و رویدادهای میهن ما را رصد می کنند. در این ارتباط،حزب جمهوریخواه آمریکا امروز شنبه طرحی را به‌عنوان «قانون مهسا امینی» به کنگره برای تحریم خامنه‌ای و دیگر سران رژیم ایران به‌دلیل جنایات و نقض حقوق‌بشر ارائه کرده است.
این طرح توسط «جیم بنکس» تدوین شده است و نوزده قانون‌گذار جمهوریخواه دیگر از آن پشتیبانی می‌کنند. به گفته آنان، زمان آن رسیده است که دولت بایدن امید خود را برای دستیابی به یک توافق اصلاح شده با ایران کنار بگذارد و ساخت و پاخت های را با رژیم جمهوری اسلامی کنار بگذرد. ولی هیچ وقت تکیه به نیروهای مردمی و موافق به قدرت رسیدن نیرهای دموکراتیک و مردمی در ایران هم نیستند، بلکه دنبال مهره های خود می گردنند!
آنان می گویند : نزدیک به دو سال از دولت بایدن می‌گذرد و واضح است که سیاست مماشات آنها در قبال حکومت ایران دیگر کارآیی نخواهد داشت.
گفتنی است در داخل ایران هم صداها برای محکوم کردن نقش مستقیم خامنه ای در سرکوب جنایتکارانه معترضان بلندتر شده است.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان دیروز در خطبه‌های نماز جمعه، خامنه‌ای را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان دانست.
مولوی عبدالحمید این رخداد را «بسیار دلخراش» توصیف کرد و گفت: «ما بسیار متعجبیم که مسئولان رده‌بالا چرا در این رابطه سکوت کرده‌اند. ده‌ها نفر در همین مصلی و خیابان بدون هیچ دلیلی به قتل رسیدند. بسیاری از آن‌ها تیر به سر و سینه‌شان خورده بود. چه کسی این‌ها را و به چه جرمی به قتل رسانده است؟»
او سپس تاکید کرد: «مسئولان و مدیران کشور و رهبری جمهوری اسلامی که تمامی نیروهای مسلح تحت فرمان ایشان هستند، همه مسئول هستند و هیچ‌کسی نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.»
دانشجویان در چند دانشگاه مختلف ایران نیز با انتشار بیانیه‌هایی که با لحنی تند انتشار یافته است، از سرکوب و خشونت علیه اعتراض‌های دانشجویی شدیدا انتقاد کرده و هشدار داده‌اند که ضمن ادامه اعتراض‌های خود، سرکوب و ارعاب از سوی بسیجیان را تحمل نخواهند کرد.
روز ۲۹ مهر در زاهدان، شوشتر، مشهد ، سنندج، تهران، اصفهان و تبریز تظاهرات اعتراضی برگزار شد. شورای صنفی معلمان برای کل هفته پیش رو، یک برنامه اعتراضی سازماندهی کرده است.
معترضان اصفهان در شامگاه ۲۹ مهر توانستند در خیابان‌های شهر گرد آیند.آنان در روزهای گذشته بارها سعی کرده بودند حضور گسترده‌ای داشته باشند، اما هر بار با سرکوب مواجه شدند. نیروهای امنیتی به سمت آنان گلوله جنگی و ساچمه‌ای شلیک کردند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز شنبه ۳۰ مهر را به خاطر کشتار دانش آموزان عزای عمومی اعلام کرد و گفت این هفته را «هفته همبستگی خانه، مدرسه و خیابان» نام‌گذاری می‌کند. این شورا همچنین گفت که در روز اول و دوم آبان در مدارس معلم‌ها کلاس‌های درس را تحریم خواهند کرد و در مدرسه تحصن می‌کنند.
کارگران شرکت فولاد اهواز هم روز شنبه ۳۰ مهر همراه با خانواده‌های خود مقابل استانداری برای اعتراض جمع خواهند شد و از مردم اهواز خواستند که به آنها بپیوندند.
هم‌زمان با فراخوان‌های دانشگاه‌ها، شوراهای صنفی و کارگری و کمیته‌های محلات در تهران و کردستان برای اعتراضات در روز شنبه ۳۰ مهر، تظاهرات بزرگی هم در شهر برلین آلمان برنامه‌ریزی‌شده که در سازماندهی آن، خانواده‌های دادخواه و گروه‌های مختلف محلی باهم همکاری کردند.
از زمان آغاز اعتراضات سراسری کارگرانی که دست به اعتصاب می‌زنند، با یورش و هجوم نیروهای امنیتی برای اعمال فشار و تهدید کارگران مواجه می‌شوند. کارگران شرکت فولاد شادگان در استان خوزستان روز چهارشنبه ۲۷ مهر اعلام اعتصاب کردند. تعداد زیادی از نیروهای سپاه برای پایان دادن به این اعتصاب با کمک و دعوت مدیریت وارد کارخانه شدند.
باید با گسترش و استمرار جنش اعتراضی و تدارک و سازماندهی اعتصابات کارگری و عمومی در تمام شهرها و محلات توطئه های رژیم و نیروهای سرکوبگر را خنثی کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا