حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان منتقل شده به زندان رجایی شهر کرج

شماری از زندانیانی که به دنبال رخدادهای روز شنبه ۲۳ مهرماه زندان اوین، به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند، در شرایط نامناسبی از جمله عدم دریافت خدمات درمانی مناسب، عدم صدور کارت تلفن و عابر بانک و بهره مند نبودن از امکان هواخوری، به سر می برند.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع تعداد زندانیانی که از بند ۸ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده اند را “۴۲ تن” عنوان کرد و گفت: این زندانیان هم اکنون در بند قرنطینه زندان بسر می برند. زندانیانی که در جریان وقوع آتش سوزی زندان اوین دچار جراحاتی شده بودند، کماکان از دریافت خدمات درمانی محروم هستند. همچنین کارت تلفن و کارت عابر بانک برای زندانیان منتقل شده به این زندان، صادر نشده است. آنها از داشتن هواخوری نیز محروم هستند.

منبع مطلع افزود: “قرار بود مسئولان زندان رجایی شهر، تمامی زندانیان مذکور را به سالن ۱۲ بند ۴ منتقل کنند که در پی اعمال فشار دستگاه های امنیتی منتفی شد. در حال حاضر تصمیم مسئولان زندان بر این است که زندانیان را بدون توجه به اصل رعایت تفکیک جرائم، به بند ۵ زندان رجایی شهر که محل نگهداری زندانیان جرائم عمومی است، منتقل کنند؛ بندی که ظرفیت گنجایش این تعداد زندانی را نداشته و فاقد استاندارد های لازم است.”

شنبه شب ۲۳ مهر ۱۴۰۱، به دنبال متشنج شدن فضای زندان اوین، آتش بر فراز این زندان روئیت شد و صدای تیراندازی و انفجار به گوش رسید و برخلاف ادعای مسئولان مبنی بر کنترل آتش سوزی و درگیری، صدای تیراندازی تا ساعتها ادامه داشت. در پی این وقایع، شماری از زندانیان به خارج از این زندان منتقل شدند. تعدادی از آنها به زندان رجایی شهر منتقل شدند و از وضعیت برخی نیز اطلاعی در دست نیست.

هرانا پیشتر در گزارشی اسامی برخی از این زندانیان که به بند قرنطینه زندان رجایی شهر منتقل شده بودند را اکبر باقی، وحید بنی عامریان، میثم دهبان زاده، آرش جوهری، پوریا مضروب، افخم ابراهیمی، پویا قبادی، یاشار دارالشفا، کاوه دارالشفا، عادل گرجی، بهروز منتظر، حسین کیهانی، کریم عزیزی محمدی، محسن کردمیهن، لقمان امین پور و نعمت الله حکیمی، احراز و گردآوری کرده بود.

پیش از این یک منبع مطلع در خصوص وضعیت زندانیانی که به زندان رجایی شهر منتقل شده اند، به هرانا گفته بود: “شماری از آنها که بر اثر ضربات باتون و اصابت تیرهای ساچمه ای دچار مجروحیت عمدتا سطحی شده بودند، از دریافت خدمات پزشکی مناسب محروم هستند.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا