ورزشی

واکنش‌ها به نمایش وزارت ورزش با حضور الناز رکابی

نمایشی که وزارت ورزش در مورد الناز رکابی به راه انداخت هیچ کس را قانع نکرد. نه مقامات، نه مردم، نه طرفداران نظام، نه مخالفان، نه منتقدان و نه رسانه‌های خارجی را. معلوم نیست این فکر مشعشع را چه کسی به حمید سجادی ارایه کرد که الناز رکابی را بلافاصله بعد از بازگشت به ایران به وزارت ورزش ببرند و بنشانند مقابل دوربین‌ها؟

بعد از حاشیه‌هایی که سر مساله حجاب الناز رکابی در مسابقات قهرمانی آسیا در سئول رخ داد برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور شایعاتی مبنی بر بازداشت این ورزشکار منتشر کردند. با این حال رکابی همراه با تیم ملی به ایران بازگشت و با استقبال گسترده مردم مواجه شد. تنها خبرگزاری‌هایی که در فرودگاه اجازه پیدا کردند با رکابی مصاحبه کنند، خبرگزاری صداوسیما و برنا متعلق به وزارت ورزش بودند. رکابی از فرودگاه با یک مینی‌بوس خارج شد. طبق اعلام مقامات رکابی به هتل المپیک برده شد و روز بعد با وزیر ورزش و جوانان دیدار کرد. در حالی که همان لباس‌هایی که هنگام بازگشت به ایران تنش بود بر تن داشت. یک سوئیشرت و یک کلاه آفتابی. خود همین لباس هم باعث بروز حواشی زیادی شد. عده‌ای گفتند الناز را جایی بردند که حتی نتوانسته لباسش را عوض کند و ارزشی‌ها هم نوشتند چطور اجازه دادند یک نفر با این سر و وضع و حجاب به وزارتخانه و دیدار رسمی با وزیر بیاید؟ وزیر ورزش بعد از این دیدار گفت الناز رکابی گفته از اتفاقی که افتاده پشیمان است.

در همین حین رسانه‌های خارجی نظیر گاردین و نیویورک‌تایمز هم به بازگشت رکابی و دیدار او با وزیر اشاره کردند و به نقل از برخی منابع و رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نظیر بی‌بی‌سی نوشتند الناز رکابی تحت فشار است و وثیقه چند میلیاردی از او گرفته شده. این ادعاها توسط مقامات ایران تکذیب شد. برادر الناز رکابی هم روز گذشته شایعات پیرامون حال بد خواهرش یا مساله حصر خانگی را تکذیب کرد.

اما واکنش‌ها به همین جا ختم نشد. در حالی که کاربران فضای مجازی تاکید داشتند این نمایش وزارت ورزش برای این بوده که نشان بدهند مشکلی برای الناز پیش نیامده و همه‌ چیز خوش و خرم است امام جمعه مشهد حسابی از خجالت وزیر درآمد و در خطبه‌های نماز جمعه رکابی را فردی دانست که آبروی نظام را برده و این پرسش را مطرح کرد که چرا چنین ملاقاتی ترتیب داده شده؟

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: «اخیرا شاهد بودیم که یک دختر فریب‎‌خورده که در اجرای مراسم سنگنوردی روسری برداشت و در پیش چشم همه مردم دنیا آبروی نظام را برد، به کشور بازگشته و با آقای وزیر ورزش و جوانان دیدار کرده است. در این باره اساسا فرض کنیم که ملاحظات سیاسی درست باشد و بهتر باشد که این خانم طرد نشود و به نظام برگردد، اما نکته اینجاست که چرا وزیر ورزش با این خانم ملاقات کرد درحالی که او باز هم بدون حجاب بود و تنها به پوشیدن یک کلاه اکتفا کرد؟» وی تاکید کرد: «بانوان ورزشکار بسیاری در مسابقات همزمان و در رشته‌های مختلف مدال آوردند. چرا وزیر ورزش با این قهرمانان دیدار نکرد؟ شما وزیر کدام دولت هستید؟ این عکس انداختن‌ها نشانه بی‌محلی به بانوان محجبه قهرمانی است که سوغات حضور آنان در مسابقات بین‌المللی، فرهنگ عفاف و حجاب بوده است.»

در سمت مقابل قهرمان کشتی امیررضا خادم، نماینده سابق مجلس که معاونت وزارت ورزش را هم در کارنامه دارد در صفحه اینستاگرامش نوشت: «با همه سابقه‌ای که در حوزه ورزش و زیر و بمش دارم صادقانه باید بگویم دلیل این دیدار را متوجه نشدم.» خادم ادامه داد: «معنای این دیدار چیست؟ آیا هیات محترم دولت آنقدر از حرکت این بانوی جوان در شرکت بدون حجاب در رقابت فینال مسرور و شگفت‌زده است که رسما از وزیر خواسته تا به محض ورود خانم الناز رکابی به کشور ایشان را به وزارت دعوت و رسما مراتب تقدیر و تشکر ریاست‌جمهوری را ابلاغ کند؟ یا نه؛ بانوی سنگنورد عضو تیم ملی ایران بلافاصله پس از پیاده شدن از هواپیما به وزارت احضار شده تا تفهیم اتهام شود؟»

همچنین فدراسیون جهانی سنگنوردی نیز چند بیانیه در رابطه با وضعیت الناز رکابی منتشر کرد و نوشت ما می‌خواهیم از سلامت این ورزشکار اطمینان حاصل کنیم. برخی کاربران نوع برخورد وزارت ورزش با رکابی را همین پیگیری‌های نهادهای بین‌المللی عنوان کردند.

الناز رکابی جمعه شب با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش که حالا به مرز نیم میلیون دنبال‌کننده رسیده به اشتراک گذاشت و با انتشار بخشی از یک شعر شاملو نوشت: «بی‌نهایت سپاسگزارم از حمایت شما مردم ایران، شریف‌ترین مردم دنیا، ورزشکار و غیرورزشکار و حامیانم در کشورهای خارجی. هر آنچه امروز دارم تماما حاصل حمایت شما خوبان بوده و آینده بدون حمایت شما هموار نخواهد بود. از تمام کسانی هم که برای استقبالم به فرودگاه آمدند بسیار ممنونم و دوست‌تان دارم.»

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا