بین‌المللی

افزایش کودکان فقیر در اروپای شرقی و آسیای مرکزی در نتیجه جنگ اوکراین

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) روز دوشنبه اعلام کرد در نتیجه تورم ناشی از وقوع جنگ اوکراین شمار کودکان فقیر در اروپای شرقی و آسیای مرکزی با افزایش ۱۹ درصدی روبرو شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل در ژنو، افزایش فقر در میان کودکان می تواند زمینه را برای بالارفتن ترک تحصیل و مرگ و میر نوزادان فراهم آورد.

بر اساس این گزارش، داده های آماری ۲۲ کشور در سراسر منطقه نشان می دهد کودکان سنگین ترین بار ناشی از بحران اقتصادی آغاز جنگ اوکراین را به خود اختصاص می دهد.

صندوق بین المللی پول نیز به تازگی هشدار داده است که اوضاع مرتبط با اوکراین ممکن است موجب ارزیابی مجدد غیر قابل پیش بینی از ریسک‌ها و افزایش بی نظمی در شرایط مالی جهان شود که نتیجه آن فشار وارد آوردن بر بازارهای جهانی است.

در گزارش تازه‌ای که از صندوق بین المللی پول و درباره ثبات مالی در بازارهای جهانی منتشر شد، آمده است که شرایط در اوکراین موجب خواهد شد که ارزیابی ریسک‌های غیرقابل پیش بینی بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته و بی نظمی در شرایط مالی جهان نیز تشدید شود.

کارشناسان صندوق بین المللی پول اعلام کردند که این ضربه منفی در کنار بی ثباتی مجموعه ای از صندوق‌های سرمایه گذاری می تواند موجب تشدید خروج وجوه از این صندوق‌ها و بحرانی تر شدن بازارها شود.

با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، غرب فشارها بر روسیه را تشدید کرد، این امر موجب افزایش قیمت برق، سوخت و مواد غذایی در برخی نقاط جهان شد.

در برهه کنونی بانک مرکزی اکثریت کشورهای جهان برای کند کردن رشد تورم که خود وخامت اقتصادی را تشدید خواهد کرد، سود سپرده را افزایش داده‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا