زنان

چه خبر از ماه اول پاییز؟!

مهر با ادامه سرکوب اعتراضات به پایان رسید. مطالباتی که پس از سالیان دراز هنوز برآورده نشده و درخواست‌‌هایی که مانند گذشته نادیده گرفته می‌شوند. خواسته‌های معترضان به ایادی خارج‌نشین نسبت داده می‌شوند تا دیده و شنیده نشوند.

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

در حالی‌که وضعیت بازداشتی‌ها به دلیل تراکم در زندان‌ها خبرساز شد، آتش سوزی در زندان اوین در یکشنبه ۲۲ مهر جان صدها زندانی و دستگیرشدگان اعتراضات اخیر را به خطر انداخت. تعداد قربانیان این حادثه تا به حال هشت نفر اعلام شده است.

دستگیری گسترده روزنامه‌نگاران؛ دانشجویان، هنرمندان و فعالان اجتماعی نشان دهنده عدم انعطاف نظام سیاسی و نادیده گرفتن درخواست‌های مدنی مردم است. شعارهایی که در خیابان به گوش می رسد؛ کنار گذاشته شدن محدودیت و آزادی بیشتر برای زنان است. هر چند که دغدغه‌های معیشتی نیز مردم را خسته کرده است ولی مطالبات زنان  با «شعار زن زندگی آزادی» پر رنگ‌تر از همیشه و بیان گر تفاوت این خیزش با سا‌ل‌های گذشته است.

برخوردهای خشن با معترضان و حتی عابران بیگناه و خشونت جنسی نسبت به زنان در خیابان باعث عصبانیت و انتقادهای زیادی شده است. انسیه خزعلی که نام معاونت زنان را یدک می‌کشد خشونت‌ نیروهای نظامی و امنیتی نسبت به زنان را رد کرد و نشان داد با سرکوب سیستماتیک و سکوت مسئولین روبرو هستیم.

ادامه یافتن تظاهرات خیابانی و پیوستن دانشجویان و دانش‌آموزان به این اعتراضات از نکته‌های مهم خبری این ماه بود. تاکنون دویست و چهل نفر شامل سی و دو کودک در این اعتراضات کشته شدند. مرگ نوجوان شانزده‌ساله با نام ابوالفضل آدینه‌زاده در مشهد با شلیک ۲۴ گلوله به شکم خبرساز شد. بحث درباره مرگ دانش‌آموزی در اردبیل به نام اسرا پناهی و سناریوهای تکراری برای سرپوش گذاشته شدن بر نحوه مرگ او همچنان ادامه دارد.

ورود افراد امنیتی و لباس شخصی‌ها به مدارس و برخورد با دانش‌آموزان باعث بازداشت معصومه عقاب نشین شد. او که مدیر یکی از مدارس در کرج است به دلیل همکاری نکردن و پاک کردن فیلم‌های دوربین مداربسته برای حفاظت از دانش‌آموزان معترض دستگیر شد.

پرونده سازی برای دانش آموزان؛ برخورد فیزیکی با کودکان و‌ نوجوانان؛ بازداشت و فرستادن آنها به کانون‌های اصلاح و تربیت؛ اقدام‌هایی است که برای کنترل موج‌های اعتراض‌ در مدارس انجام شده است. در تازه‌ترین خبر تشکل صنفی معلمان و کانون نویسندگان به سرکوب‌ها اعتراض کرده‌اند.

حمایت ایرانیان خارج از کشور ادامه دارد و سی مهر ماه شاهد تجمع هشتادهزار ایرانی در برلین بودیم. حمایت شخصیت‌های سیاسی و هنرمندان غیرایرانی نیز ادامه دارد. در تازه‌ترین خبر ملاله یوسف‌زی زنان ایرانی را مخاطب قرار داد.

الناز رکابی قهرمان سنگ نوردی ایران به دلیل کنار گذ اشتن حجاب در مسابقات خارج از کشور خبرساز شد. او بعد از برگشتن به ایران حرکت خود را اشتباه سهوی دانست. این نوع اعترافات اجباری افرادی که تحت فشار هستند شنونده آگاه را متقاعد نمی‌کند.

این ماه، دیوارنگاره میدان ولی‌عصر با عکس و نام زنان فرهیخته و برجسته ایرانی نیز خبرساز شد. این دیوار نگاره با اعتراض چند تن از زنانی که عکس آنها منتشر شده بود روبرو شد. تناقض انتشار نام و عکس این زنان با واقعیت افکار و زندگی آنان که نسبتی با روایت رسمی ندارد، انتقادهای زیادی از سمت مدافعان حقوق زنان را برانگیخت.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا