بین‌المللی

ادامه اعتراضات علیه حکومت نظامیان در سودان و کشته شدن یک معترض

برخی منابع در سودان از کشته شدن یک معترض در جریان تظاهرات علیه کودتای نظامی در اقلیم نیل‌ آبی و یورش معترضان به یکی از پایگاه‌های ارتش در مرکز این منطقه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العربی الجدید، کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد، در جریان تظاهرات علیه کودتای نظامی در محله الصحافه در جنوب خارطوم، یکی از تظاهرکنندگان بر اثر اصابت گلوله به سینه‌اش کشته شد، همچنین گروهی از تظاهرکنندگان در اعتراض به ادامه خشونت‌ها در اقلیم نیل‌ آبی، به پایگاه ارتش سودان در شهر الدمازین، مرکز این اقلیم یورش بردند.

برخی شاهدان عینی اعلام کردند، معترضان به رهبری روسای قبایل توانستند با شکستن حصار امنیتی، وارد یکی از پادگان‌های ارتش شوند، صدای تیراندازی از داخل پادگان شنیده شد و معترضان دفتر دولت در اقلیم نیل آبی را آتش زدند.

این منابع اظهار کردند: در حال حاضر درگیری‌ها در محله الربیع شهر الدمازین و روستای هشت در قیسان برقرار است و داده‌ها حاکی از این است که دست‌کم یک تن در این درگیری‌ها کشته شده است.

جمال ناصر، وزیر بهداشت اقلیم نیل آبی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: با افزایش تعداد زخمی‌ها، بیمارستان‌ها با کمبود دارو مواجه شده‌اند.

در آخرین درگیری‌هایی که میان دو قبیله الهوسا و البرتا در منطقه ود الماحی رخ داد، بیش از ۱۵۰ تن کشته شده و صدها تن دیگر زخمی و هزاران تن نیز در نتیجه آن آواره شدند.

معترضان دولت اقلیم نیل آبی را متهم کردند که در مدیریت بحران درگیری میان دو قبیله کوتاهی کرده است، آنها نیروهای واکنش سریع را به دست داشتن در این درگیری‌ها متهم کرده و خواستار اخراج آنها از این اقلیم هستند.

اواخر هفته گذشته در جریان درگیری‌ها میان دو قبیله الهوسا و الفونج در اقلیم نیل آبی، حدود ۲۰۰ تن در سه روستا کشته شدند.

عبد العزیز الامین، مدیر اجرایی شورای محلی در منطقه ود الماحی نیز گفت: برخی از اجساد هنوز دفن نشده‌اند و ما از نهادهای انسانی می‌خواهیم به ما در این زمینه کمک کنند.

احمد العمده بادی، فرماندار اقلیم نیل آبی که معترضان خواستار برکناری‌اش هستند، روز جمعه در این اقلیم وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده و به نیروهای امنیتی اختیارات کاملی برای توقف درگیری‌های قبیله‌ای داد.

توافق جوبا در سال ۲۰۲۰ از طرف دولت با برخی جنبش‌های شورشی مسلح امضا و بر اساس آن احمد العمده، به عنوان فرماندار اقلیم نیل آبی منصوب شد.

طبق آمارهای سازمان‌ ملل، در اقلیم نیل‌ آبی از ژوئیه تا یکم اکتبر دست‌کم ۱۴۹ تن کشته و ۶۵ هزار تن زخمی شدند. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی از اعضای قبیله الهوسا در آغاز خشونت‌ها به تبعیضی که به دلیل رسوم قبیله‌ای بر آنها اعمال شده، اعتراض داشتند. در این رسوم به این دلیل که آنها آخرین قبایل مستقر شده در اقلیم نیل آبی هستند، اجازه مالکیت اراضی در این اقلیم داده نمی‌شود.

در سودان که یکی از فقیرترین کشورهای جهان بوده و کشاورزی و دامداری ۴۳ درصد مشاغل و ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، بهره‌برداری از اراضی موضوعی بسیار حساس و بااهمیت محسوب می‌شود.

کارشناسان بر این باور هستند که درگیری‌های قبیله‌ای در سودان به دلیل نبود امنیت، بالا گرفته‌اند به ویژه که ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در اقلیم نیل آبی به دنبال امضای توافقنامه صلح جوبا در سال ۲۰۲۰ به پایان رسید.

کودتای ۲۵ اکتبر سال گذشته میلادی نیز بر وخامت شرایط افزود. عبد الفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان شرکای غیرنظامی خود در دولت انتقالی را کنار گذاشت و بدین شکل به اتحادی که توسط غیرنظامیان و نظامیان برای مدیریت دوره انتقالی پس از سقوط رژیم عمر البشیر، رئیس جمهوری مخلوع این کشور در سال ۲۰۱۹ شکل گرفته بود، پایان داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا