اخبار

اعتراض‌های سراسری؛ اعتصاب معلمان، تیراندازی به دانش آموزان

اعتراض های مردمی امروز دوشنبه ۲ آبان در حالی هفته ششم خود را سپری می‌کند که تجمعات معترضان در شهرهای گوناگون همچنان ادامه دارد. همچنین دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند و معلمان و کارگران اعتصابات شان را تداوم می بخشند. امروز زنان و جوانان دلیر خود را انقلابی می دانند و از انقلاب خود حرف می زنند….

در این وانفسا، رئیس کل دادگستری استان البرز از پرونده ۲۰۱ نفر از دستگیرشده‌گان اخیر به دادگاه خبر داد
به گزارش ایسنا و به نقل از قوه قضائیه، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: «تاکنون برای ۲۰۱ نفر از متهمانی که در اغتشاشات حضور موثر داشته، به ویژه برای کسانی که از عناصر اصلی و فعال اغتشاشات بوده، به اموال عمومی و خصوصی خسارت وارد کرده و یا در فضای مجازی، مردم به خصوص جوانان را برای شرکت در اغتشاشات تحریک و تشویق کردند، پس از تکمیل تحقیقات، از سوی دادسرا کیفرخواست صادر و پرونده آنها جهت رسیدگی و صدور حکم به دادگاه‌های استان ارسال گردیده است.»
او درباره صدور قرار تعلیق یا منع تعقیب برای برخی از بازداشت‌شدگان افزود: «همچنین برای ۲۱۰ نفر از اشخاصی که طبق بررسی‌ها، نقش موثر و فعال در اغتشاشات نداشته و به واسطه هیجانات روزهای نخست و یا ناشی از تحریک فضای مجازی به خیابان آمدند، در دادسرا قرارهای تعلیق تعقیب و یا قرار منع تعقیب صادر شد.»
هنوز سال های زیادی از زمانی که دستگاه حکومتی به کمک اصلاح طلبانش و همچنین دیگر سر سرسپردگانش از مفاهیم انقلاب هولناک و ویرانگر انه سخن می گفتند. اما امروز اعتراف دارند اگر سیلی بیاید نه اصلاح طلب و نه اصولگرا باقی نمی ماند. مردم می توانند با همبستگی و تشدید مبارزه ماشین سرکوب حکومت جمهوری اسلامی را متوقف کنند. اعتراض های مردمی نشان داد که رژیم ولایت فقیه نا توان از پایان دادن به اعتراض های سراسری مردمی است، با برنامه ای هدفمند با گسیل نیروهای امنیتی و نظامی به مناطق گوناگون کشور و برقراری فضای ارعاب و وحشت در شهرهایی مانند سنندج ضمن جدا کردن شهرها و مناطق از یکدیگر برای سرکوب نهایی جنبش سراسری، می کوشید، ولی جنبش دلیرانه مردم میهن ما با هوشیاری اهداف رژیم بر آب و عمل های نابه خردان آن را خنثی کردند.
امروز زنان و جوانان ایران خود را انقلابی می دانند و از انقلاب خود حرف می زنند. آن ها بر عکس همه ی آن تبلیغات زهر آگین از سوی رزیم، زیباترین جنبه های همبستگی، اتحاد، دوست داشتن، صمیمی بودن،مهربان شدن با یکدیگر، با همیاری و همراهی به کمک یکدیگر شتافته و باشجاعت تمام در این روزها تجربه لازم را کسب کرده و درس های جنبش را یاد گرفته، و بکار بستن آگاهی لازم در سمت و سوی انقلاب در جریان قرار دادند. اعتراض های سراسری بعد از سی و هفت روز سرکوب بی رحمانه رژیم ولایت فقیه نتوانسته است شعله های ستم سوز را فرو بخواباند.
اعتراض خیابانی شبانه در شهرهای تنکابن (مرگ بر دیکتاتور)، سقز، بندرعباس، آغاز شده است.
دانش آموزان مدارس امروز در شهرهای مهاباد، سنندج، کرمانشاه بار دیگر به خیابان آمدند.
سنندج: مردم مبارز و انقلابی سنندج با برپایی آتش خیابان را مسدود کردند. خیابان های کمربندی ۲۵ و وکیل در تسخیر جوانانی است که نیروهای سرکوب را خسته کرده اند.
تهران: بانگ شبانه ی مرگ بر دیکتاتور از سعادت آباد، خیابان شریعتی باغ صبا، امیر آباد، زیباشهر شنیده می شود.
کرج: در باغستان کرج این شعارها شنیده می شود: سپاهی آبان اومده، ماه انتقام اومده، بسیجی آبان اومده، ماه انتقام اومده، سیدعلی آبان اومده، ماه انتقام اومده!
کامیاران: گزارش رسیده است که در روستای این شهر اعتراضاتی صورت گرفته است.
خانواده زندانیان سیاسی امروز یک‌شنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار اطلاع رسانی در باره وضعیت فرزندان خود هستند. به گفته منابع کانال حقوق ما نهادهای امنیتی خانواده زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، اعتصاب دوروزه ی معلمان را برای یکشنبه و دوشنبه اعلام کرده است. این شورا در این فراخوان تاکید کرده است:
معلمان در مدرسه حاضر شده اما به کلاس درس نمی‌روند.
از والدین دانش آموزان خواهش کرده است فرزندان خود را در روزهای یکشنبه ۱ آبان و دوشنبه ۲ آبان ماه به مدرسه نفرستند. یا خودشان با دانش آموزان در مدرسه حاضر شوند.
از مدیران و معاونین مدارس خواسته است به همراه همکاران در تحصن شرکت نمایند و در مقابل معلمان نایستند و در صورت تعرض احتمالی لباس شخصی‌ها به دانش اموزان و حریم مدرسه، با اتحادی پولادین در برابر آنان مقاومت نمایند.
نخستین تصاویر خیر از اعتصاب معلمان در شهرهای کردستان می دهد. این تصاویر مربوط به اعتصاب معلمان در سقز، بوکان، بانه، مریوان، جوانرود، سنندج، کامیاران، مهاباد است. اعتصاب در مدارس کردستان گسترده است. همچنین تصاویری از اعتصاب معلمان در شهرهای شیراز، همدان، کرمانشاه، لاهیجان، نیشابور، بندر انزلی، نورآباد ممسنی، توسط کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان منتشر شده است.
به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نگین عبدالملکی دانشجوی ۲۱ ساله رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی همدان و اهل قروه در جریان اعتراضات همدان روز چهارشنبه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) در اثر وارد آمدن ضربات متعدد باتوم به سر و جمجمه توسط نیروهای امنیتی به شدت مجروح و دچار خونریزی شده و متعاقب برگشتن به خوابگاه دانشجویی جانش را از دست داده است.
هه‌نگاو می‌گوید که دو هفته پس از جان‌باختن خانم عبد‌الملکی از این حادثه اطلاع حاصل کرده است.
این سازمان حقوق بشری از قول یکی از شاهدان عینی، از دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان می نویسد: «نیروهای حراست به همراه تعدادی از نیروهای امنیتی پس از اطلاع از از مرگ نگین فوراً به خوابگاه هجوم آورده و شروع به تهدید دانشجویانی کردند که از قضیه مطلع شده بودند. همان شب نیز خانواده عبدالملکی را از شهرستان قروه به همدان فراخواندند. حراست به همراه ماموران امنیتی دانشجویان مطلع و خانواده عبدالملکی را تهدید کرده‌اند که باید بگویند نگین به دلیل خوردن کنسرو ماهی تاریخ مصرف گذشته جانش را از دست داده است.»
ورود فداکارانهٔ زنان و مردان و به‌ویژه جوانان شجاع ایران به صحنۀ تحولات اجتماعی-سیاسی در هفته‌های اخیر، ضرورت همکاری و اقدام مشترک نیروهای سیاسی ملی و ترقی‌خواه در حمایت از جنبش مردمی و مبارزۀ متحدانه با دیکتاتوری ولایی را بیش از پیش روشن کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا