حقوق بشر

عدم رسیدگی پزشکی به بازداشت شدگان اعتراضات سراسری

شماری از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر به زندان تهران بزرگ منتقل شده اند. این انتقال در شرایطی صورت گرفته است که زندانیان محبوس در این زندان خود از بسیاری از امکانات اولیه همچون آب آشامیدنی سالم، غذای باکیفیت و تهویه مطبوع محروم هستند و تراکم جمعیت بالا، عدم رسیدگی پزشکی و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم از مهمترین معضلات آنان است.

خبرگزاری هرانا – زندان تهران بزرگ هم اکنون دستکم ۱۲۰۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیرا را در خود جای داده است. بسیاری از آنها از دریافت خدمات درمانی مناسب محروم هستند.

یکی از اعضای خانواده شهروندان بازداشتی در این خصوص به هرانا گفت: “تعداد پر شماری از بازداشت شدگان اعتراضات که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند، با همان وضعیت و بدون رسیدگی پزشکی مناسب در زندان بسر میبرد.”

این فرد با اشاره به اینکه زندان تهران بزرگ فاقد بهداری مجهز است، ادامه داد: “بیشتر بازداشت شدگان ۱۸ الی ۲۴ ساله هستند و وقتی برای درمان به بهداری مراجعه میکنند، مسئول بهداری زندان تنها به تجویز داروهای خواب آور و آرام بخش از جمله کلوناز پام یک و دو، تی سی، گاما بسنده میکند. از طرف دیگر، حق و حقوق این جوانان کم سال که سابقه بازداشت یا تحمل حبس ندارند و با قوانین زندان آشنا نیستند، به راحتی توسط مسئولان زندان نقض شده و به آنها زور میگویند.”

همچنین بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، روز شنبه ۳۰ مهرماه شماری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر چون پیام باستانی پاریزی توسط ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. به گفته یک منبع مطلع ماموران موی سر تعدادی از بازداشت شدگان را تراشیده اند.

از سوی دیگر برخی از بازداشت شدگانی که به تازگی با تودیع قرار وثیقه از این زندان آزاد شده اند، در گفتگو با هرانا عنوان کردند که تلفن همراه ضبط شده به آنها بازگردانده نشده و هیچ نهادی در این خصوص پاسخ گو نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا