ورزشی

از اصرار نیما نکیسا روی کلمه اغتشاشات تا جا خالی دادن پاشازاده و شکوری

زمینه سازی رژیم برای سرکوب شدیدتر اعتراضات

دلیل واکنش منفی به مهمانان برنامه «مصاحبه پیشکسوتان فوتبال در مورد اغتشاشات» به این مربوط نمی‌شد که چرا شما چنین دیدگاهی دارید، بلکه به این مربوط می‌شد که چرا به عنوان یک ورزشکار که تمام سرمایه‌اش را از حمایت مردم دارد این‌قدر یک‌طرفه به قاضی رفتید و مثل تریبون‌های رسمی که عملا غیرهمفکران را نادیده می‌گیرند، شما هم بخشی از مردم را نادیده گرفتید و اعتراض‌شان را به رسمیت نشناختید.

اعتماد: گروه ورزش

هفته پیش برنامه‌ای با عنوان «مصاحبه پیشکسوتان فوتبال در مورد اغتشاشات» از شبکه ورزش پخش و چندین‌بار هم بازپخش شد. در این برنامه نفراتی همچون نیما نکیسا، مجتبی شیری، مهدی امیرآبادی، مهدی پاشازاده، محمد برزگر، هادی شکوری، ضیا عربشاهی، سعید نعیم‌آبادی و محمد رویانیان حضور داشتند.

پخش این برنامه با واکنش‌های زیادی از سوی جامعه مواجه شد که تا همین امروز ادامه پیدا کرده است. دلیل اصلی واکنش‌ها هم بیشتر به این برمی‌گشت که عمده اظهارات این افراد همان حرف‌هایی بود که در این یک ماه از تریبون‌های رسمی از جمله صداوسیما و رسانه‌های اصولگرا شنیده شده بود. اینکه پای دشمن خارجی وسط است و تجزیه‌طلب‌ها دست‌اندرکار هستند و باید با آنهایی که در خیابان حضور دارند برخورد محکم صورت بگیرد و… در این بین و در حالی که برخی مهمان‌ها تلاش می‌کردند جوری حد وسط را بگیرند که نه سیخ بسوزد و نه کباب، مثل پاشازاده که می‌گفت بالاخره در اعتراضات طبیعی است که عده‌ای هم سعی کنند سوءاستفاده کنند، چند نفر به صورت خودجوش پیازداغ ماجرا را زیاد کردند. مثلا این‌طور به نظر می‌رسید که نیما نکیسا در حال خواندن ستونی از روزنامه کیهان در مورد رویدادهای اخیر است. همین باعث بروز واکنش‌های منفی از سوی کاربران فضای مجازی به این افراد شد. کما اینکه خود نکیسا هم گفت مطمئنم این حرف‌هایی که می‌زنم به مذاق خیلی‌ها خوش نمی‌آید که اتفاقا خوشحالم که خوش نمی‌آید.

اصلی‌ترین دلیل واکنش منفی به مهمانان برنامه «مصاحبه پیشکسوتان فوتبال در مورد اغتشاشات» به این مربوط نمی‌شد که چرا شما چنین دیدگاهی دارید، بلکه به این مربوط می‌شد که چرا به عنوان یک ورزشکار که تمام سرمایه‌اش را از حمایت مردم دارد این‌قدر یک‌طرفه به قاضی رفتید و مثل تریبون‌های رسمی که عملا غیرهمفکران را نادیده می‌گیرند، شما هم بخشی از مردم را نادیده گرفتید و اعتراض‌شان را به رسمیت نشناختید.

این واکنش‌ها باعث شد تعدادی از مهمانان برنامه در صفحات شخصی خودشان توضیحاتی را منتشر کنند و خودشان را قربانی رویکرد صداوسیما نشان بدهند! مهدی پاشازاده با استوری کردن پست آخر علی دایی در مورد اظهارات نماینده مجلس و اتفاقاتی که در مدرسه دخترانه اردبیل رخ داده، در قالب یک پست از این گفت که تلویزیون اظهارات او را تقطیع کرده و تنها ۲۰ ثانیه از ۲۰ دقیقه حرف‌هایش را پخش کرده که باعث نتیجه‌گیری نادرست شده. پاشازاده نوشت: «متاسفانه برای من مشخص نیست که چرا از مصاحبه ۲۰ دقیقه‌ای من ۲۰ ثانیه تقطیع شده در فضای مجازی منتشر میشه تا به نحوی سوءبرداشت از کلیت مطلبی بشه که توی مصاحبه گفتم و این یک شیطنت بوده که حتی خودم و خانواده‌ام رو هم شوکه کرد!! این منطقی نیست که از ۲۰ ثانیه یک مصاحبه ۲۰ دقیقه‌ای نتیجه‌گیری شود. بر همین اساس بار دیگه تاکید می‌کنم حال دل منم خوب نیست. مثل همه دختران، پسران و مردم سرزمینم ایران.»

این پست پاشازاده در شرایطی منتشر شد که او تمام راه‌های ارتباطی با خودش را بسته بود. یعنی مخاطبان نه اجازه کامنت گذاشتن داشتند نه می‌توانستند برای او در دایرکت پیام بفرستند نه او را اصطلاحا منشن کنند.

پشت بند مهدی پاشازاده، مجتبی شیری هم متنی با همین ادبیات منتشر کرد. شیری نوشت: «مردم شریف ایران در راستای وظیفه انسانی که به دوش دارم لازم می‌دانم توضیح بدهم در تمام مدت فعالیتم در حوزه ورزش همواره برای افتخارآفرینی ایران و ایرانی در تلاش بودم و جزئی از مردم هستم و درخصوص خبر منتشر شده و در مصاحبه‌ای که با موضوع ورزش من را به آنجا دعوت کردند اما متاسفانه صحبت‌های ورزشی بنده که در رابطه با رسیدگی به مطالبات و خواسته‌های مردم بود به صورت کامل عنوان نشد. بنده جزئی از مردم هستم و همدرد مردم هستم.»

هادی شکوری هم که در آن برنامه گفته بود «اینهایی که در خیابان حضور دارند معلوم نیست چه کسانی هستند و باید قاطعانه با آنها برخورد شود» با تاکید روی کامل پخش نشدن اظهاراتش در صفحه شخصی خود نوشت: «با سلام و درود و احترام بنده خاک پای ملت شریف کشورم هستم. کسانی که مرا از نزدیک می‌شناسن می‌دونن نه اهل حاشیه و نون به نرخ روز خوردن بودم و نه اهل سیاست و منفعت دیدن و نخواهم بود. این چند روز خیلی تلاش کردم برای

به دست آوردن مصاحبه کامل ورزشی که متاسفانه موفق نشدم. واقعا نمی‌دونم چرا من حقیر رو در مقابل مردم غیور و شریف ایران قرار دادن ولی به خداوندی خدا ۳ روزه زندگی خودم و اطرافیانم سیاه شده و باز هم میگم بنده خاک پای هموطن‌هام هستم و جونمم واسه کشورم و مردمش می‌دم.

من رو قضاوت نکنید.»

مهدی امیرآبادی نیز در استوری اینستاگرامش با حمایت از علی دایی تاکید کرد اصلا نه فعالیت سیاسی انجام می‌دهد و نه در مورد سیاست حرف می‌زند. امیرآبادی نوشت: «افتخار اینجانب این است که هم‌تیمی اسطوره فوتبال ایران علی دایی بودم. در کنار ایشان تجربه کسب کردم و زندگی یاد گرفتم تا به امروز ندیدم حرف اشتباه و غلط بزنن. تمام کسانی که من را از نزدیک می‌شناسند، می‌دانند تمام تلاشم را می‌کنم تا بیشتر از کاری که از دستم بر می‌آید برای این مردم انجام دهم. من را همین مردم کاپیتان استقلال کردند و حاضر نیستم هیچ کدام از هموطنانم اعم از زن و مرد دچار هیچ‌گونه لطمه و آسیب مادی و جانی بشوند. ایران برای ایرانیست. ما ورزشکاران همه عاشق ایران و مردم‌مان هستیم. تا به حال هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشتم و نخواهم داشت، چون کار من سیاست نیست.»

در این میان شرایط نیما نکیسا متفاوت پیش رفت. صفحه شخصی او از دسترس خارج شد. اتفاقی که خود نکیسا و صداوسیما آن را زیر سر «اینستاگرام» و به خاطر «انتقاد نکیسا از اغتشاشات ایران» دانستند اما همه می‌دانند که صفحه شخصی دروازه‌بان سابق تیم ملی یا توسط خود او به خاطر حجم زیاد پیام به حالت تعلیق درآمده یا از شدت ریپورت‌های زیاد بسته شده. مشابه اتفاقی که برای محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری افتاد. البته نکیسا در توییتر نسبت به این مساله واکنش نشان داد و باز هم با استفاده از کلمه اغتشاشات نوشت: «بعد از سخنانم در مورد اغتشاشات اخیر صفحه اینستاگرامم را مسدود کردند. این‌هم از آزادی‌شون. خوشحالم که سخنانم به مذاق‌شان خوش نیامد.»

در مجموع با توجه به اتفاقات رخ داده بعد از پخش برنامه «مصاحبه پیشکسوتان در مورد اغتشاشات» به نظر می‌رسد باز هم صداوسیما در ساختن برنامه‌ای تاثیرگذار و وحدت‌آفرین ناموفق ظاهر شده و بیشتر تقابل به وجود آورده تا همدلی. اینکه برخی مهمانان برنامه رسما صداوسیما را به تحریف اظهارات خود متهم می‌کنند یا می‌گویند اصلا برنامه ورزشی بوده و قرار نبوده سیاسی باشد، بی‌نهایت اتفاق بدی برای اعتبار سازمان است. حتی اگر این اظهارات صرفا برای رهایی از فشارها در فضای مجازی باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا