بین‌المللی

انفجار مین‌های بجامانده از دوران اشغال افغانستان، ۹۰۲ کشته و زخمی برجای گذاشت

بنیاد آمارهای صلیب سرخ اعلام کرد که  در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی ۳۹۲ واقعه ناشی از انفجار مین‌های باقی‌مانده از جنگ افغانستان در این کشور ثبت شده که درپی انفجار آن ۹۰۲ تن کشته و یا زخمی شده‌اند.

به گزارش ایرنا، رادیو فرانسه می‌گوید:  آمار این اداره نشان می‌دهد که ۸۵ درصد قربانیان، غیرنظامیان و ۴۰ درصد آن‌ها کودکان بوده‌اند.

قاری نورالدین رستم‌خیل، رئیس اداره انسجام مین‌روبی افغانستان نیز روز دوشنبه ۲ آبان گفته که در مدت یک‌سال شمار زیادی از شهروندان افغانستان قربانی انفجار مین‌ها شده‌اند.

وی تاکید کرده که بیشتر قربانیان مین‌ها و مواد منفجره باقی مانده از جنگ را کودکان تشکیل می دهند و تنها در مدت دو ماه اخیر یازده مورد انفجار مین ها در ولایات مختلف به ثبت رسیده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره انسجام مین‌روبی افغانستان، ۱۱ مورد انفجار مین و مواد منفجر نشده در دو ماه اخیر ۹ کشته و ۱۵ زخمی برجا گذاشته است.

با این وجود، این اداره موفق شده که در یک سال گذشته، ۸۶ کیلومتر مربع زمین را از وجود مین‌ها و مواد منفجره پاک‌سازی نماید و ۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت دیگر نیز تحت کار این اداره قرار دارد.

رستم خیل می‌گوید که در بخش مین روبی در یک سال اخیر هیچ نهاد و یا کشور خارجی با افغانستان همکاری نکرده است.

از سوی دیگر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان گفته که از اول سال ۲۰۲۲ میلادی به این سو شمار قربانیان مین ها در این کشور افزایش یافته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا