اجتماعی

انحصار زعفران تقدیم قطر شد؟

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است، مجموع تولید زعفران امسال ایران ۳۵۰ تن است، بر اساس قرارداد ایران و قطر قرار است، بخش عمده از زعفران ایران به میزان ۲۰۰ تن تنها به این کشور صادر شود.

اقتصادآنلاین نوشت: به گفته کارشناسان؛ قرارداد زعفران ایران و قطر مصداق تقدیم انحصار بازار زعفران ایران به کشور قطر است که در پایان شهریور ماه سالجاری رسانه‌ها از امضای بزرگ‌ترین قرارداد تجاری زعفران جهان به حجم ۲۰۰ تن به ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار، بین ایران و قطر خبر دادند. از اهداف این قرارداد که، بزرگ‌ترین قرارداد تجاری انتقال زعفران در جهان محسوب می‌شود، جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، تعریف بازارهای جدید و بین‌المللی برای عرضه زعفران ایران ذکر شده است. در انتهایی مهرماه سالجاری نخستین محموله زعفران ایران به قطر ارسال شد اما، آغاز ارسال زعفران به قطر در حالی است که، این قرار داد ابهامات زیادی دارد و تا امروز به آن‌ها به روشنی پاسخ داده نشده است.

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران ایران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، درباره برخی از این ابهامات، اظهار کرد: طبق اعلام وزارت جهادکشاورزی امسال ۳۵۰ تن زعفران در کشور تولید می‌شود، بر اساس قرارداد ایران و قطر قرار است حجم ۲۰۰ تن زعفران فقط به کشور قطر صادر شود، به عبارت دیگر ما بخش اعظم تولید یکسال خود را تنها به یک کشور ارسال خواهیم کرد.

او معتقد است؛ این اقدام تقدیم انحصار بازار محصول ارزشمند ایرانی به کشور قطر است که به گفته حسینی، انحصار بازار زعفران ایرانی به قطر و تبدیل این کشور به بازیگردان بازار زعفران جهان در حالی است که پیش از این قطر هیچ سابقه در بازار زعفران نداشته است و نامی از آن در این بازار نبوده است و در حال حاضر ۶۵ کشور مشتری زعفران ایران هستند و با ارسال بخش عمده زعفران ایران به کشور قطر، به‌طور قطع نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز سایر کشورها باشیم که سال‌ها مشتریان اصلی ایران بوده‌اند و منحصر شدن صادرات این حجم از زعفران به یک شرکت داخلی را نیز مورد انتقاد قرار داد و آن را از دیگر ابهامات این قرارداد عنوان کرد و در این قرارداد، تنها یک شرکت متولی صادرات ۲۰۰ تن زعفران شده است که خود نیز مصداق انحصار است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا