بین‌المللی

شکست طرح آمریکا علیه کاراکاس و ناامیدی از رهبر مخالفان در ونزوئلا

روزنامه آمریکایی به نقل از یک منبع آگاه در کاخ سفید نوشت: ایالات متحده در نزاع رهبری در اپوزیسیون ونزوئلا دخالتی نمی کند؛ موضوعی که نشان می دهد خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون این کشور حمایت خود را از واشنگتن از دست داده است.

به گزارش ایرنا، میامی هرالد به نقل از منبع مذکور افزود: حمایت از گوایدو در بین احزاب سیاسی اپوزیسیون ونزوئلا در ماه های اخیر کاهش یافته است. این تصمیم ضربه مهلک دیگری به گوایدو است که از حمایت واشنگتن در دوره ای که رهبری قیام اپوزیسیون را برعهده داشت برخوردار بود.

به نوشته این رسانه آمریکایی، گوایدو از آن زمان تاکنون و همزمان با افزایش قدرت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نفوذ خود را از دست داده است.

هفته گذشته رسانه های آمریکایی گزارش دادند که اپوزیسیون ونزوئلا در نشست با نمایندگان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که از «دولت موقت» گوایدو حمایت نمی کند.

گزارش ها در این زمینه نشان می دهد که اپوزیسیون ونزوئلا نیز تلاش میکند از گوایدو فاصله بگیرد و کاخ سفید نیز مخالف چنین تلاشی نیست.

میامی هرالد نوشت: حمایت از گوایدو در داخل حزب اپوزسیون کاهش یافته و رهبران اپوزیسیون از این که رئیس دولت موقت بتواند زمینه سرنگونی مادورو و انتقال دموکراتیک را فراهم کند ناامید شده اند. برخی از رهبران اپوزیسیون اکنون می گویند به راهبرد جدید نیاز هست.

منبع آمریکایی در کاخ سفید اشاره نکرد که آیا دولت آمریکا متعهد به به رسمیت شناختن دولت جدید موقت در ونزوئلا، صرف نظر از رهبری آن تا زمان برگزاری انتخابات جدید  هست یا خیر.

به گزارش ایرنا، پیشتر مقام ارشد ائتلاف مخالفان دولت ونزوئلا در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز گفته بود: احزاب مخالف در حال بررسی طرحی برای پایان دادن به دولت موقت تحت حمایت آمریکا به رهبری «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا هستند.

یکی از سخنگوهای گوایدو به فایننشال‌تایمز گفت: احزاب مخالف موضع روشنی درباره تداوم دولت موقت ندارند.

گوایدو و متحدانش، حزب حاکم به رهبری نیکلاس مادورو را به تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ متهم کردند. اتهام تقلب مورد حمایت آمریکا قرار گرفت اما هرگز مورد تایید جامعه بین‌الملل یا نهادهای مردمی در ونزوئلا قرار نگرفت.

گویدو به عنوان رقیب مادورو یک دولت موازی در سال ۲۰۱۹ تشکیل داد اما این دولت به خاطر حمایت مردم از مادورو نتوانست وی را از قدرت برکنار کند.

ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ شاهد تشدید طرح بی ثبات سازی کاراکاس در صحنه داخلی و بین المللی از سوی واشنگتن با هدف سرنگونی دولت مشروع مادورو بود. پس از آن که ملت ونزوئلا در انتخاباتی آزاد، شفاف و دموکراتیک مجددا نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب کردند، دولت منتخب مردم با کارزاری به رهبری آمریکا و متحدانش روبرو شد که به دنبال بی اعتبار کردن دولت مشروع کاراکاس بودند. موضوعی که با نادیده گرفتن  اراده مردم سعی داشت با ایجاد موانع سخت برای حاکمیت دولت، برنامه کودتا را در این کشور پیش ببرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا