گوناگون

چند خبر کوتاه

گزارش‌ها از یورش نیروهای امنیتی به معترضان در مقابل ساختمان نظام پزشکی تهران…

بر اساس گزارش‌ها از تهران نیروهای امنیتی مقابل ساختمان نظام پزشکی تهران در نزدیکی کوی دانشگاه، به معترضان یورش برده و گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

در ویدیوهایی که از این منطقه در مرکز تهران منتشر شده صدای شلیک شنیده می‌شود و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی سوار بر موتور دیده می‌شوند.

تجمع و شعار معترضان در اطراف ساختمان نظام پزشکی در تهران

ویدویوهایی که از اطراف ساختمان نظام پزشکی در خیابان کارگر تهران منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان در خیابان‌ تجمع کرده‌اند و شعارهایی علیه حکومت و رهبر جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

نیروهای امنیتی در محله صادقیه تهران

هم‌زمان با چهلم مهسا امینی، نیروهای امنیتی در اطراف فلکه صادقیه تهران مستقر شده‌اند. همزمان در منطقه امیرآباد در مرکز تهران معترضان علیه حکومت شعار می‌دهند. در اطراف ساختمان نظام پزشکی گاز اشک‌آور شلیک شده و صدای تیراندازی شنیده شده است.

«اعتصاب گروهی از کارکنان پالایشگاه تهران»

ویدیویی که در توییتر ۱۵۰۰ تصویر منتشر شده تعدادی از کارکنان پالایشگاه تهران را نشان می‌دهد که دست از کار کشیده‌اند. در روزهای گذشته گزارش‌هایی از اعتصاب کارکنان بخش‌های مختلف در ایران منتشر شده است.

تجمع در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد تهران

ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد دانشجویان دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد تهران هم‌زمان با چهلم مهسا امینی شعار «عزا عزاست امروز» و «آزادی، آزادی» سر داده‌اند.

در چند روز گذشته تجمع و اعتراض‌ در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران به اوج خود رسیده است. یکی از صحنه‌های مشترک این اعتراض‌ها تلاش دانشجویان معترض برای شکستن تفکیک جنسیتی است.

علی مطهری مختلط کردن غذاخوری دانشگاه‌ شریف توسط دانشجویان را «آزادی حیوانی» توصیف کرد

علی مطهری، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی که مدتی از او به‌عنوان فردی اصلاح‌طلب یاد می‌شد در واکنش به حرکت دانشجویان دانشگاه شریف در مختلط‌کردن غذاخوری این دانشگاه‌، در توییتر خود نوشت: «برخی دانشجویان دانشگاه شریف در حوادث اخیر امتحان بدی دادند. گذشته از اعتراضی که حق آن‌ها بود، فحش‌های رکیک و ناموسی که در دهم مهر دادند تاکنون در دانشگاه سابقه نداشت و آبروی دانشجو را بردند و اخیراً هم با اصرار بر مختلط شدن غذاخوری مفهوم مقدس آزادی را به آزادی حیوانی تنزل دادند.» علی مطهری همچنین در روزنامه اعتماد مقاله‌ای با عنوان «ریشه‌های حوادث اخیر» نوشت و در آن همچون دیگر رهبران حکومتی اعتراضات را «حق مردم» دانست و ریشه آن را مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها و تبلیغات دینی بیش از حد خواند، اما همزمان افزود «از تحریکات رسانه‌های خارجی نباید غافل بود». او مدعی شد که اگر در زمان مرگ ژینا (مهسا) امینی وزیر کشور استیضاح و برکنار می‌شد، «اعتراضات این مقدار گسترده نمی‌شد». مطهری نوشت: «باید پیام اعتراضات اخیر را بشنویم و حتماً اصلاحاتی در حکمرانی انجام دهیم. لجاجت کارساز نیست.»

کلاس‌های نودانشجویان ‌دانشگاه شریف تا اطلاع ثانوی مجازی شد

دانشگاه صنعتی شریف تهران در اعتراضات سراسری یک ماهه اخیر در ایران نقش برجسته‌ای داشته و دانشجویان این دانشگاه بارها از جمله در این هفته تجمعات و تظاهرات اعتراضی برگزار کرده‌اند. از این رو موضوع برگزاری کلاس‌های درس در این دانشگاه ـ و دیگر دانشگاه‌ها ـ به دغدغه مسئولان تبدیل شده است. هیئت رئیسه دانشگاه شریف روز سه‌شنبه ۳ آبان اعلام کرد که با توجه به تداوم برخی مشکلات و فراهم نبودن محیطی آرام برای حضور دانشجویان نوورود، کلاس‌های این دانشجویان تا اطلاع ثانوی همچنان به صورت مجازی برگزار می‌شود و هرگونه تغییر در نحوه برگزاری کلاس‌های دانشجویان کارشناسی نوورود حداقل سه روز قبل از تغییر از طریق کانال آموزش اعلام خواهد شد. در یک ماه گذشته در شهرهایی هم که اعتراضات گسترده بود در برخی روزها مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده‌اند.

مریم هاشمزهی و نادر اسکانی، دو دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

بنا به اطلاعات رسیده به زمانه، دو دانشجوی بلوچ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسط نیروهای امنینی بازداشت شدند. هویت این دو دانشجو نادر اسکانی، متولد ۱۳۷۹ و دانشجوی ترم ۸ پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و اهل بم پشت سراوان و مریم هاشمزهی، دانشجوی ترم ۳ شنوایی سنجی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام شده است. هر دوی این دانشجویان بلوچ یک‌شنبه یکم آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و تاکنون از محل نگهداری و اتهام‌های مطرح شده علیه آنها اطلاعی در دست نیست. خبرگزاری حال‌وش که اخبار بلوچستان را منتشر می‌کند، به نقل از یک منابع آگاه نوشته است نادر اسکانی و مریم هاشمزهی روز یک‌شنبه یکم آبان در اعتراضات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی حضور داشته و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. پیگیری‌های خانواده این دانشجویان بلوچ برای دریافت خبری از وضعیت آنها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا