حقوق بشر

حقوق کودکان

مروری بر قوانین قضائی و شهروندی ایران دارد و قصد از انتشار این قوانین، آگاهی بخشی و افزایش سواد حقوقی جامعه ایرانی است.

رویداد۲۴ اقتصاد صد نوشت: مروری بر قوانین قضائی و شهروندی ایران دارد و قصد از انتشار این قوانین، آگاهی بخشی و افزایش سواد حقوقی جامعه ایرانی است. در این گزارش نگاهی به شرایط معیشت و زیست مردم ایران در پاییز ۱۴۰۱ داریم و در ادامه مروری بر حق کودکی برای جمعیت کودک در حقوق شهروندی جمهوری اسلامی خواهیم داشت.

کار کودکان، از نظر جسمی و روحی و روانی آن‌ها را دچار مشکلات متعددی می‌کند و آن‌ها را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد.

کودکان در سن کودکی (زیر ۱۸ سال) به بازی و تفریحات متنوع نیاز دارند و اشتغال به کار، تمام این فرصت‌ها را از او سلب می‌کند.

در ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق کودک به ابعاد فرهنگی، هنری از جمله کلیه زمینه‌هایی که موجبات تفریح و آرامش و در نتیجه، پرورش خلاقیت‌های مناسب کودک را فراهم می‌آورد، اشاره شده و کشور‌های عضو، موظف به محترم شمردن و فراهم کردن و توسعه بخشیدن چنین حقی شده اند…

طبق آخرین آمار، ۶ هزار کودک کار و خیابانی در کشور شناسایی شده اند؛ از جمله ۱۰۳ کودک کار شناسنامه دار در زنجان، ۵۲۵ کودک خیابانی و کار در استان البرز، ۳۰۰ کودک کار و خیابانی در اردبیل، ۱۲۸۲ کودک کار و خیابانی در خوزستان و… وجود دارند.

این در حالی است که در ماده ۴ بخش الف منشور حقوق شهروندی که مربوط است به حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، ذکر شده است که حق کودکان است که صرف نظر از جنسیت به طور خاص از هرگونه تبعیض، آزار و بهره کشی مصون و از حمایت‌های اجتماعی متناسب از جمله در حوزه سلامت، مراقبت در مقابل بیماری‌های روحی، روانی و جسمانی و خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا