حقوق بشر

۱۰ گزارشگر و کارشناس سازمان ملل خواستار اقدام فوری در قبال جمهوری اسلامی شدند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، قتل و سرکوب معترضان، شامل گزارش‌های مربوط به بازداشت‌های خودسرانه، خشونت جنسی و جنسیتی، شکنجه و ناپدیدسازی قهری را در ایران به دست نیروهای امنیتی محکوم می‌کنند.

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۴ آبان ۱۴۰۱: ده گزارشگر ویژه و کارشناس سازمان ملل متحد در اقدامی کم‌سابقه با امضای نامه‌ای، از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا با برداشتن گام‌های ضروری، از جمله تشکیل یک اجلاس فوق‌العاده، به مساله نقض فاحش حقوق بشر در ایران بپردازد.

آن‌ها همچنین از درخواست تشکیل یک سازوکار ویژه بین‌المللی برای پایان‌دادن به مصونیت مرتکبان نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی و مسوول‌شناختن آنان، حمایت کردند. هفته گذشته ۴۳ نهاد مدافع حقوق بشر از جمله سازمان حقوق بشر ایران و عفو بین‌الملل در نامه‌ای خواستار تشکیل این سازوکار بین‌المللی شده بودند.

در بخشی از این نامه آمده است که کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، قتل و سرکوب معترضان، شامل گزارش‌های مربوط به بازداشت‌های خودسرانه، خشونت جنسی و جنسیتی، شکنجه و ناپدیدسازی قهری را در ایران به دست نیروهای امنیتی محکوم می‌کنند. آن‌ها خواستار تحقیق مستقل درباره این گزارش‌ها و مسوول‌شناختن مرتکبان شده‌اند.

این کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از گزارش‌ها درباره استفاده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای علیه معترضان غیرمسلح عمیقا ابراز نگرانی کردند و نسبت به آمار بالای جان‌باختگان و بازداشت‌شدگان، از جمله زنان، کودکان و افراد مسن، هشدار دادند.

آن‌ها همچنین نوشتند که با دریافت گزارش‌ها در مورد آزار جنسی زنان و دختران، چه در زمان تظاهرات و چه در زمان بازداشت، وحشت‌زده شده‌اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد این خشونت‌ها را ادامه‌ی تبعیض‌های جنسی نهادینه شده در سیاست‌ها و قوانین ایران در چهار دهه اخیر خواندند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا