گوناگون

نرخ تورم در آلمان از مرز ۱۰ درصد گذشت

اداره آمار فدرال آلمان از افزایش نرخ تورم به میزان ۱۰.۴ درصد در ماه جاری گزارش داده است. افزایش قیمت‌ در حوزه انرژی با ۴۳ درصد و مواد غذایی با بیش از ۲۰ درصد بالاتربن رقم را نشان می‌دهند.

بر اساس برآورد اولیه اداره آمار فدرال آلمان نرخ تورم در ماه جاری اکتبر برای نخستین بار از مرز ۱۰ درصد گذشت. افزایش قیمت‌ها به ویژه در حوزه انرژی بار دیگر عامل افزایش تورم بالا بوده است.

طبق گزارش اداره آمار فدرال قیمت انرژی نسبت به سال قبل ۴۳ درصد افزایش یافته و قیمت مواد غذایی نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. خدمات تنها ۴ درصد افزایش پیدا کرده و اجاره آپارتمان‌ها نیز ۱.۸ درصد افزایش یافته‌ است.

قطع شدن زنجیره‌های تامین در نتیجه همه‌گیری کرونا نیز تاثیرات خود را بر افزایش تورم داشته است.

قبلا گفته شده بود که تورم ۱۰ درصدی در سپتامبر بالاترین نرخ تورم در آلمان از دسامبر سال ۱۹۵۱ است.

دولت در این ماه‌ها با کاهش مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کنندگان گاز حمایت کرده است. مالیات بر ارزش افزوده از ۱۹ به ۷ درصد رسید و سبب کاهش قیمت انرژی شد.

افزایش هزینه‌های انرژی در نتیجه جنگ روسیه علیه اوکراین و بالار فتن قیمت مواد غذایی، ماه‌ها تورم را در آلمان افزایش داده است.

در این میان افزایش نرخ بهره و مشکلات عرضه در صنعت نیز اقتصاد آلمان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مصرف‌کنندگان به دلیل کاهش قدرت خرید از مصرف خودداری می‌کنند.

دولت ائتلافی آلمان برنامه جدیدی را برای کاهش تاثیرات هزینه‌های رو به افزایش انرژی بر مصرف‌کنندگان معرفی کرده‌ و تعیین سقف برای بهای گاز که پس از حمله روسیه به اوکرایین شدیدا افزایش یافت، از جمله این اقدامات است. در این راستا دولت آلمان یک بسته جدید حمایتی ۲۰۰ میلیارد یورویی را برای مقابله با افزایش قیمت انرژی اعلام کرد.

قرار است پیش پرداخت‌های گاز مصرف‌کنندگان در ماه دسامبر از صندوق این بسته حمایتی واریز شود..دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا