دیدگاه‌ها

اوکراین چگونه بدهی هنگفت خود را پرداخت خواهد کرد؟

نویسنده: ادلبرتو لوپز بلانچ*

برگردان: ایرج زارع

درگیری‌ها باعث کشته شدن و زخمی شدن هزاران نفر، میلیون‌ها پناهنده، تخریب زیرساخت‌ها و صدمات اقتصادی چندمیلیون دلاری در اوکراین شده است و در عین حال کشورهای ناتو محموله‌های عظیم تسلیحاتی و وام‌های میلیونی ارسال می‌کنند که در آینده باید مردم این کشور برای چندین نسل با بهره‌های متداول آن‌ها را بازپرداخت کنند.

اوکراین به دو حوضۀ اصلی برای ایالات متحد و اروپای غربی تبدیل شد: سرنیزه‌ای در جهت تلاش برای ویران کردن فدراسیون روسیه و یک میدان آزمایشی برای آزمایش انواع سلاح‌هایی که دریافت می‌کند (که بخشی از آن‌ها از سوی متخصصان ناتو اداره می‌شوند) و هزینه‌ای که کی‌یف باید در آینده بپردازد.

از زمانی که روسیه عملیات نظامی ویژه‌ای را برای دفاع از مردم دونتسک و لوهانسک که از زمان کودتای ۲۰۱۴ از سوی گروه‌هایی از اوکراین مورد نسل‌کشی قرار گرفته بودند، آغاز کرد، غرب هر کاری که ممکن است برای گسترش جنگ انجام داده است تا مسکو را شیطانی جلوه دهد و خسارات نظامی و اقتصادی زیادی برای آن به بار آورد.

روسیه همچنین تجزیه‌وتحلیل کرد که بهتر است کشورش را از خطر قریب‌الوقوع ناشی از اوکراین ملحق به ناتو در مرز خود، که در آن پاتوژن‌های مختلف سیاه‌زخم، تب مالت، وبا، لپتوسپیروز [تب کانیکولا] و طاعون خوکی افریقایی در ۳۰ آزمایشگاه بیولوژیکی پردازش می‌شوند و از سوی پنتاگون دائر شده‌اند و اداره می‌گردند، محافظت کند.

درگیری‌ها باعث کشته شدن و زخمی شدن هزاران نفر، میلیون‌ها پناهنده، تخریب زیرساخت‌ها و صدمات اقتصادی چندمیلیون دلاری در اوکراین شده است و در عین حال کشورهای ناتو محموله‌های عظیم تسلیحاتی و وام‌های میلیونی ارسال می‌کنند که در آینده باید مردم این کشور برای چندین نسل با بهره‌های متداول آن‌ها را بازپرداخت کنند.

در ۲۸ آوریل، ایالات متحد قانونی را تصویب کرد که الزامات مشارکت در قراردادهای اجارۀ تجهیزات نظامی با اوکراین و سایر کشورهای اروپای شرقی را تسهیل کرده و راه را برای رسیدن سلاح‌های بیشتر از ایالات متحد به این منطقه هموار می‌کند. این قانون جدید، تمدید «وام رایگان» را تا بیش از پنج سال پیش‌بینی می‌کند و شرایط پرداخت برای تحویل آن را به تاریخی که باید تصمیم‌گیری شود به تعویق می‌اندازد.

واشنگتن به‌عنوان برانگیزندۀ این جنگ، بزرگ‌ترین بودجه، بیش از ۱۶،۴ میلیارد دلار را برای ولودیمیر زلنسکی به‌عنوان وام‌های تضمین‌شدۀ دولتی تصویب کرده است.

اتحادیۀ اروپا برای ارسال مواد جنگی مبلغ ۱۷۰۰ میلیون دلار بودجه تأمین کرد. به‌تازگی، جوزپ بورل، رئیس بخش سیاست خارجی و امنیت آن، گزارش داده است که ۵۰۰ میلیون یورو دیگر به اوکراین تحویل داده خواهد شد، زیرا اتحادیه [اروپا] بیش از حد پول دارد.

نهادهای مالی متذکر می‌شوند وام‌هایی که غرب در اختیار کی‌یف قرار داده است، رقم سنگینی معادل ۲۸،۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

بانک جهانی (با همکاری سوئد، بریتانیا، هلند، دانمارک، لتونی، لیتوانی، لهستان و ایسلند) در ماه مارس یک برنامۀ تأمین مالی فوری به مبلغ ۴۸۹ میلیون دلار برای «کمک» به اوکراین ایجاد کرد. این کشور باید حداقل ۵۰درصد مبلغ را برگرداند، در حالی که به‌طور کلی نیمی دیگر غیرقابل استرداد است، البته باید ثابت کند که این نیمۀ دیگر به کجا می‌رود، یعنی بازرسی دائمی خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول نیز با «نیکوکاری» مالی خود آمد و اعتباری معادل ۱،۴ میلیارد دلار به همراه بندهایی که از سوی این سازمان به ضرر برنامه‌های اجتماعی تحمیل می‌کند، در اختیار این کشور قرار داد و کی‌یف باید موقعی که درگیری پایان یافت آن‌ها را به اجرا درآورد و مبلغ اعطاشده را در یک دورۀ معین برگرداند.

البته، برای پرداخت وام‌های قدیمی، باید وام‌های جدید را با شرایط غارتگرانه‌تر دریافت کند. این بدان معنا است که رشد بدهی متوقف نمی‌شود، دولت می‌تواند تقریباً هیچ مسئولیت اجتماعی نداشته باشد و کشور در نهایت باید شرکت‌های خود را تقریباً رایگان به طلبکاران غربی واگذار ‌کند.

در این عملیات که بزرگوارانه به نظر می‌رسند، اتفاق می‌افتد که ذینفعان این کمک‌ها و وام‌ها، سازمان‌های اروپایی و امریکایی هستند که سلاح‌ها و کمک‌های بشردوستانۀ «مفید» را برای کی‌یف خریداری می‌کنند و سپس آن‌ها را به‌عنوان بدهی اوکراین یادداشت می‌کنند.

فقط یک مثال کافی است: سوئد مقداری سلاح و ۵۰۰۰ کلاه ایمنی قدیمی به ارزش ۹ میلیون یورو به اوکراین تحویل داد و اکنون از کمیسیون اروپا می‌خواهد که ۹،۲ میلیون یورو برای آن محموله و هزینۀ ارسال آن به او برگرداند. افزون بر این، او به بروکسل یادآوری کرد که  به ‌تنهایی هیچ برنامه‌ای برای تقبل هزینه‌های این کمک‌ها ندارد.

آوریل گذشته، معاون نخست‌وزیر اوکراین، یولیا سویریدنکو (Yulia Svyrydenko)، تأثیر مستقیم ویرانی‌ها را ۵۶۴،۹ میلیارد دلار برآورد کرد که شامل پیامدهای غیرمستقیم جنگ بر اقتصاد مانند افزایش بیکاری، کاهش مصرف خانوارها یا کاهش درآمدهای دولت است.

سویریدنکو افزود که بیشترین تلفات در زیرساخت‌ها با تقریباً ۸۰۰۰ کیلومتر جادۀ آسیب‌دیده یا تخریب‌شده و همچنین ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها است. او برآورد کرد که تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ می‌تواند به بیش از ۵۵درصد کاهش برسد.

این داده‌ها قبل از حملات به پل کریمه، خطوط لولۀ گاز نورد استریم ۱ و ۲ و بمباران ساختمان‌های غیرنظامی در چهار منطقۀ اوکراینی بود که در ۳۰ سپتامبر پس از همه‌پرسی با حمایت اکثریت مردم به روسیه پیوستند.

پس از این اقدامات که مسکو آن‌ها را به‌عنوان تروریستی طبقه‌بندی کرد، روسیه حملات گسترده‌ای را علیه زیرساخت‌های انرژی، ارتباطات و تأسیسات نظامی انجام داد که به این دلیل خسارات مادی همچنان در حال افزایش هستند.

هزینه‌های این جنگ که هنوز نشانه‌ای از پایان زودهنگام آن دیده نمی‌شود، بر دوش چندین نسل از اوکراینی‌ها خواهد بود. رهبران این ملت باید روزی بفهمند که پیروی از دستورهای واشنگتن و بروکسل علیه مسکو مرگبار بوده است.

نویسنده: ادلبرتو لوپز بلانچ (Hedelberto López Blanch)

منبع: ربلیون (Rebelión)

——————————

* ادلبرتو لوپز بلانچ، روزنامه‌نگار، نویسنده و محقق کوبایی است.

 اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا