گوناگون

حمایت بیش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار ایرانی از نیلوفر حامدی و الهه محمدی، به‌دنبال انتشار بیانیه وزارت اطلاعات و سپاه

در پی انتشار بیانیه وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران ایران، بیش از ۳۰۰روزنامه‌نگار با حمایت از روزنامه‌نگاران بازداشتی ازجمله نیلوفر حامدی و الهه محمدی، خواستار آزادی آنها شدند….

بر پایه گزارش های انتشار یافته، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران ایران طی بیانیه‌ای مشترک (جمعه ۶ آبان ماه) درباره اعتراضات اخیر، روزنامه‌نگاران ایرانی را که برای تهیه گزارش درباره کشته شدن مهسا امینی و تشییع جنازه او مطالبی منتشر کردند، «وابسته» و «آموزش‌دیده سرویس‌های اطلاعاتی» دانستند. این بیانیه گفته بود که اعتراض‌ها توطئه سرویس‌های خارجی است.

خانم حامدی و خانم محمدی دو تن از روزنامه‌نگارانی بودند که از چگونگی جان باختن و مراسم خاکسپاری خانم امینی دختر۲۲ کرد ایرانی گزارش تهیه کردند و به‌این خاطر بازداشت شدند.

در بیانیه حمایتی روزنامه‌نگاران آمده است که همکاران بازداشتی‌شان بنا به «مسئولیت حرفه‌ای» در «رسانه‌های قانونی» عمل کردند.

این بیانیه افزوده که روزنامه‌نگاران بازداشتی به وکیل دسترسی نداشته و «پیش از برگزاری دادگاه علنی و پیش از ارایه هرگونه اسناد یا مدارک محکمه‌پسند مورد اتهام قرار گرفته‌اند.»

روزنامه‌نگارانی که این بیانیه را امضاء کردند با اشاره به گزارش وزارت اطلاعات و سپاه، از مقامات خواسته‌اند به‌جای «سناریونویسی» روزنامه‌نگاران را آزاد کنند.

این بیانیه گفته: «جامعه ما حق دارد بدون سانسور و فیلتر از هر آنچه روی می‌دهد به سرعت آگاه شود و همچنین حق دارد که از هر کس یا نهادی که مسبب ناکارآمدی، فساد و نقض قانون است پرسشگری کند.»

در پایان این بیانیه آمده: «چشم‌های جامعه را کور نکنیم، روزنامه‌نگاران را آزاد کنیم.»

در پی جان باختن مهسا امینی، بیش از چهل روز است که اعتراضات گسترده‌ای آغاز شد و معترضان شعارهایی علیه حکومت سرمی‌دهند. بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری، در پی سرکوب شدید معترضان، براساس گزاشر برخی از سازمانهای حقوق بشری تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر از حمله دستکم ۳۴ کودک کشته شدند و شمار زیادی تحت بازداشتند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا