بین‌المللی

درگیری پلیس و هزاران کشاورزان معترض

مقامات فرانسوی اعلام کردند، در جریان تظاهراتی در فرانسه علیه طرح ساخت یک منبع بزرگ آب برای آبیاری مزارع غرب این کشور درگیری پیش آمد که باعث زخمی شدن چندین مامور پلیس شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسه در تابستان امسال گرفتار بدترین خشکسالی خود شد که این مساله سبب تشدید بحث بر سر استفاده از منابع آب در این کشوری که بزرگترین بخش کشاورزی را در اتحادیه اروپا دارد، شد.

هر چند برخی از کشاورزان فرانسوی از طرح استفاده از منابع مصنوعی آب به عنوان راهی برای استفاده بهینه از آب حمایت کرده‌اند، اما منتقدان این طرح را نامناسب و به نفع مزارع بزرگ دانسته و از آن انتقاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چندین هزار معترض مخالف این طرح، ممنوعیت برگزاری تظاهرات در محل ایجاد این منبع آب در منطقه روستایی “سنت-سولین” فرانسه را به چالش کشیدند. بر اساس تصاویری که تلویزیون فرانسه از این اعتراضات پخش کرد، تظاهرکنندگان در زمین‌های اطراف محل احداث این منبع آب در حال رفتن به سمت مکان حصارکشی شده اجرای این پروژه هستند که نیروهای امنیتی به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

فرماندار این منطقه در بیانیه‌ای اعلام کرد، برخی معترضان به ماموران پلیس با مواد محترقه و کوکتل مولوتف حمله کردند که در پی آن ۶۱ تن مجروح شدند و حال ۲۲ تن از این مجروحان وخیم است.

مارک فسنو، وزیر کشاورزی فرانسه، در پیامی توییتری خشونت علیه این ماموران پلیس را محکوم و از معترضان به سبب داشتن “قصد جلوگیری از اجرای پروژه‌ای که طی سال‌ها در سطح محلی توسعه یافته است” انتقاد کرد.

مقاماتی از حزب سبز فرانسه نیز به محل این اعتراضات پیوستند و تاکید داشتند بسیج ۱۵۰۰ مامور پلیس برای این اعتراضات، یک حضور امنیتی افراطی را رقم زده است.

ساندرین روسو، یک قانونگذار حزب سبز فرانسه هم در توئیتی نوشت: ” هدف همه این‌ها جلوگیری از تبعیض در توزیع آب در بحبوحه خشکسالی بوده است.”

فرماندار منطقه همچنین اعلام کرد، چهار تن از معترضان نیز مجروح و شش تن دستگیر شدند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا