اجتماعی

کاهش شدید ذخایر آبی پایتخت

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: باید برای تامین آب شرب استفاده حداکثری از حداقل منابع آبی موجود در سطح کشور در دستور کار قرار گیرد و از روش‌های علمی‌تر و موثرتر برای مواجهه با چالش کم آبی استفاده شود.

آرمان ملی: قاسم ساعدی با اشاره به وضعیت منابع آبی در سطح کشور با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیری به منظور مدیریت صحیح منابع آبی بیان کرد: همه کارشناسان و مردم اطلاع دارند که کشور در شرایط خشکسالی قرار دارد و از لحاظ ذخایر منابع آبی شرایط مناسبی نیست و در استان‌های مرکزی با نشست سفره‌های آب زیر زمینی و در استان‌های جنوبی با خشک شدن رودخانه‌ها و کم شدن ذخایر آب پشت سدها مواجه هستیم، در استان‌هایی مانند خراسان و سمنان نیز این شرایط حاکم است.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز پایتخت کشور در معرض تهدید کاهش شدید ذخایر آبی قرار گرفته است و استان‌های دیگر نیز کماکان با این چالش روبه‌رو هستند. استان خوزستان دارای ۹ سد است که وضعیت ذخایر آبی در پشت آنها نامناسب است. در استان‌های مرکزی نیز وضعیت آب چاه‌ها و قنات‌ها چندان مناسب نیست.

وی ادامه داد: به‌طور کلی کشور با بحران کمبود آب مواجه است که انتظار داریم مدیران منابع آبی کشور این بحران را مدیریت کنند. باید بر اساس سرانه هر فرد منابع آبی برای آن تامین شود. مردم نیز این درک را دارند که کشور در شرایط خشکسالی بوده و این وضعیت از دو سال قبل شروع شده است. پیش‌بینی می‌شود این وضعیت ظرف چند سال آینده نیز ادامه پیدا کند.

آقای ساعدی، تصریح کرد: انتظار می‌رود مردم اصل صرفه جویی را در اولویت قرار دهند. صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت آن باید به عنوان یک اصل و مسئولیت اجتماعی در جامعه دنبال شود. باید برای تامین آب شرب مردم استفاده حداکثری از حداقل منابع آبی موجود در سطح کشور داشته باشیم. مدیریت منابع آبی باید نسبت به سال‌های گذشته موثرتر و علمی‌تر باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما از سالیان گذشته نسبت به نوع مدیریت منابع آبی گله‌مند هستیم. بحران کنونی آب وضعیت تهدید آمیزی است و ما به هیچ عنوان از سوءمدیریت در این حوزه نخواهیم گذشت و باید از راهکارهای علمی برای برون رفت از بحران آب استفاده کرد تا بتوانیم از این تهدید بحرانی که بر کشور سایه انداخته است عبور کنیم. از سوی دیگر در حوزه آب کشاورزی نیز بعضا سیاست‌های غلطی اتخاذ شده است. در برخی از استان‌ها ۵۰ درصد مجوز کشت داده شده است اما باز به همین میزان نیز امکان تامین آب برای کشت وجود ندارد.

آقای ساعدی افزود: باید در طول این سال‌ها روش‌های نوین آبیاری ترویج داده می‌شد که متأسفانه این اتفاق رقم نخورده است و هنوز که هنوز است شیوه آبیاری محصولات کشاورزی در خیلی از استان‌ها به روش سنتی اجرایی می‌شود. در صورتی که وزارت جهادکشاورزی با پیش بینی وضعیت این روزها باید از مدت‌ها پیش به سمت ترویج روش‌های نوین آبیاری و کشت محصولات کم آب بر حرکت می‌کرد.

وی تاکید کرد: باید منابع بیشتری برای تامین تجهیزات آبیاری نوین در مناطق خشک تخصیص داده می‌شد. متأسفانه این حلقه مفقوده تا به امروز در وزارت کشاورزی وجود داشته است. متأسفانه در بحث ترویج آبیاری‌های نوین صرفا قسمتی با این عنوان نام‌گذاری شده است اما در عمل هیچ کار جدی صورت نگرفته است و این انتقاد به وزارت جهاد کشاورزی وارد است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا