اخبار

ادامه اعتراض ها و اعتصاب ها در میهن بلازدۀ ما؛ موج تازه‌ بازداشت ها

طبق گزارش‌ها اعتراض های مردمی علیه حکومتی” اسلامی” در نقاط مختلف کشور ادامه دارد. فعالان مدنی از موج جدیدی از دستگیری‌ها خبر داده‌‌اند….

به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، اعتراض های سراسری و گسترده در شهرهای مختلف میهن ما در شامگاه یکشنبه ۸ آبان، همچنان ادامه دارد. در برخی مناطق کشور از جمله در سنندج، بوکان، مهاباد، مریوان، سردشت ودیواندره با شعار “مرگ بر دیکتاتور” معترضان خشم شان را علیه جمهوری اسلامی اعلام می کنند.
گزارش شده است نیروهای امنیتی قصد دستگیری دختران دانشجوی خوابگاه فرشتگان دانشگاه سنندج را داشته‌اند که با ممانعت استادان این دانشگاه مواجه شده‌اند.
به گزارش فعالان کرد، نیروهای امنیتی در سردشت به سوی مردم معترض تیراندازی کرده‌اند.
موجی از دستگیرهای جدید روز یکشنبه توسط نهادهای امنیتی گزارش شده است. به گزارش “هرانا”، داریوش فرهود، مشهور به “پدر علم ژنتیک ایران” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
هرانا افزود، محمد خوشرو، شهروند ساکن خرم آباد، شنبه شب ۷ آبان‌، در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این خبرگزاری اعلام کرد سبحان عرب زاده، دانشجوی دانشگاه شهید باهنر کرمان، در روز پنجشنبه ۵ آبان بازداشت شده است.
علاوه بر این به گزارش دادستان عمومی و انقلاب خرم آباد، سه شهروند معترض در این استان لرستان دستگیر شده‌اند. معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر نیز بدون ذکر جزییات از بازداشت تعدادی شهروند بوشهری به دلیل شرکت در اعتراضات خبر داد.
به گزارش “شبکه حقوق بشر کردستان”، ابراهیم پاریاد، مربی کاراته چهارم آبان در محل کار خود در شهر مهاباد توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده است. این شبکه افزوده با گذشت ۴ روز از دستگیری، اطلاعی از وضعیت نامبرده در دست نیست.
اعتراض ها و تجمعات دانشجویی و مردمی همچنان در دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف کشور برپا می‌شود و نیروهای امنیتی با سرکوب گسترده تلاش دارند به این اعتراضات پایان دهند.
روند برخوردها از زمان حمله مسلحانه به شاه‌چراغ شدیدتر شده و مقام‌های جمهوری اسلامی با مدل‌های مختلفی از تهدید سعی می‌کنند مردم را از حضور در خیابان‌ها باز دارند. با این وجود شب گذشته همچنان شهرهای مختلف شاهد تجمعات شبانه بود که شرکت‌کنندگان در آنها شعارهایی تند علیه مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی سر دادند.
وضعیت اینترنت همچنان اسف‌بار گزارش می‌شود و دسترسی کاربران در ایران به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با دردسرهای فراوان و جز با فیلترشکن و پروکسی امکان‌پذیر نیست.
دانشگاه آزاد واحد تهران غرب روز یکشنبه برخی از دانشجویان را به دلیل شرکت در تظاهرات چهارشنبه ۴ آبان موقتا از تحصیل منع کرد.
رای کمیته انضباطی این دانشگاه از طریق پیامک به ۹ دانشجوی ابلاغ شده است.
در اطلاعیه این دانشگاه آمده است: «این افراد بسته به شدت خطای ارتکابی از منع موقت تحصیل به مدت نیم سال تحصیلی بدون احتساب در سنوات تا اخراج و محرومیت از تحصیل در دانشگاه آزاد از ۱ تا ۵ سال محکوم خواهند شد.»
به گفته این نهاد، بررسی پرونده بقیه افراد شناسایی شده در تجمعات اخیر در حال انجام است و افراد برای حضور در جلسات کمیته انضباطی دعوت به عمل خواهد آمد.
برخی معترضان نیز موقتا از دانشگاه و خوابگاه‌های دانشگاه خواجه نصیر و علامهاخراج شده‌اند.
مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری ضمن نگرانی از وضعیت مادرش، ناهید شیرپیشه، در پستی در اینستاگرام نوشت :«دیروز مورخ ۷ آبان ۱۴۰۱ مادرم، ناهید شیرپیشه، را در حالیکه حکم اعزام به بیمارستان دارد و از بابت روحی به شدت به هم ریخته است در بی خبری کامل و با اعلام اینکه دادگاه دادرسی دارد از زندان کچویی کرج خارج کرده‌اند.»
او نوشت مادرش را که به جرم تبلیغ علیه نظام ۶ سال حکم زندان گرفته است به زندان زنجان منتقل کرده‌اند.
ناهید شیرپیشه که ۲۰ تیر ۱۴۰۱ بازداشت شده حق تماس ندارد و از ۶ مرداد ۱۴۰۱ نیز به دستور دادستان کرج از داشتن حق تماس و ملاقات محروم شده است.
در پی بی خبری از وضعیت زندانیان محبوس در اوین، مصطفی نیلی وکیل دادگستری روز یکشنبه در توئیتر از بازگشت محمد خانی، مترجم و پژوهشگر زندانی، پس از انجام مراحل درمانی به بند هشت زندان اوین خبر داد.
محمد خانی، مترجم و پژوهشگر زندانی چهارشنبه ا تیر ۱۴۰۱ برای تحمل حبس به اوین اعزام شد.
علی شریف‌زاده دیگر وکیل دادگستری از انتقال غیرقانونی معصومه عسکری، معلم بازنشسته، از زندان اوین به زندان کچویی کرج بین مجرمین خطرناک انتقاد کرد و افزود ایشان مورد ضرب و جرح قرار گرفته است. شریف‌زاده افزود موکلش در زندان امنیت جانی ندارد.
خبرگزاری حقوق بشری هرانا در گزارشی از اعلام آمادگی شماری از وکلای دادگستری برای پذیرش وکالت افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر خبر داد.
در این گزارش آمده است که: ” بیش از ۳۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با اعتراضات سراسری اخیر در ایران و درخواست برای آزادی شهروندان بازداشت شده، سرکوب معترضان بویژه نوجوانان و نیز نحوه برخورد گشت ارشاد با زنان در ارتباط با موضوع حجاب اجباری را محکوم کردند.”
حکومت سرکوبگر ایران هرگونه امکان برون‌رفت کشور از شرایط بسیار بحرانی حاضر را کاملاً مسدود کرده است و برای مردم راهی برای برون رفت ازبحران کنونی و شنیدن خواستهای چندین ساله جز اعتراض در خیابان نمانده است .
بین مردمی که خواست‌های برحق مادّی و احیای ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی انسانی و دموکراتیک را به پرچم مبارزاتی خود بدل کرده‌اند، از یک سو، و دیکتاتوری حاکم، از سوی دیگر، شکاف عمیقی‌ پدید آمده است.
باید بر اساس واقعیت‌های عینی و به اتکای جنبش پرتوان زنان و جوانان و زحمتکشان در ایران، مبارزه با حکومت ولایی را تا گذار کامل و نهایی از استبداد و خودکامگی به سوی برپایی جمهوری ملی و دموکراتیک به پیش برد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا