یادمان و رویدادها

اعلام همبستگی خانواده‌های داغ‌دار خاوران با اعتراض های سراسری

تعداد بی شماری از خانواده‌های داغ‌دار خاوران، در بیانیه‌ای با اعتراض های اخیر در میهن ما به عنوان “جنبش رهایی مردم ایران” اعلام همبستگی کرده و گفته‌اند : “ما همدلانه در کنار خانواده‌های جان باختگان ایستاده‌ایم و عمیقا با آنها هم درد [هستیم].”…

این تعداد از خانواده‌های جان باختگان [فاجعه ملی]کشتارهای دهه ۱۳۶۰ و اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان ۱۳۶۷ که در ایران سکونت دارند، گفته‌اند‏ ‌ما رهایی ایران را در رفع انواع تبعیض طبقاتی، جنسیتی و ملی می‌دانیم.‏

گلزارخاوران نام یک آرامگاه در جنوب شرقی تهران است که بسیاری از مبارزان میهن ما به ویژه رهبران، کادرها، اعضا و هواداران احزاب و سازمان های سیاسی و مردمی ایران در دهه ۱۳۶۰ در آن‌جا خاک‌سپاری شده‌اند و گورهای دسته‌جمعی زندانیان سیاسی اعدام‌شده در مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ هم در آن‌ جاست.
گلزار خاوران، پس از افشای قتل عام زندانیان سیاسی، درمرداد ماه تا شهریور ۱۳۶۷، به معیاد گاه گردهم آیی بازماندگان شهدا، نیروهای ملی و آزادی خواه، و فعالان دموکراسی و حقوق بشر در ایران بدل شده است و نماد زنده جنایات سران رژِیم ولایت فقیه است.
خاوران، سند محکم محکومیت چهل و چهار سال سرکوب، خشونت، پیگرد، بازداشت، شکنجه، و قتل عام زندانیان سیاسی در ایران است. که به همت خانواده ها، خصوصاً مادران جانباختگان دهه شصت، در دوران سیاه خفقان و سرکوب، علیرغم دستگیری ها، و ممانعت ها با حضور همیشگی خود در خاوران و کندن مزارها، با به تصویر کشیدن گورهای جمعی، افکار عمومی جهان را با گوشه ای از ابعاد گسترده این جنایت آشنا کردند. خاوران گواه قتل‌عام هزاران زندانیان سیاسی به‌دستور مستقیم خمینی و آیینه تمام نمای چهره جنایتکار و ضد بشری رژیم جهل و جنایت است.

خانواده‌های داغ‌دار دهه ۶۰ ‏در بیانیه‌شان گفته‌اند که حکومت «در روزهای ۱۷ و ۲۳ مهر با ایجاد آتش‌سوزی، تیراندازی و انفجار و رعب و وحشت میان زندانیان محبوس سعی در ترساندن مردم معترض و انحراف در مبارزات آنان را داشتند».

آنها هم‌چنین گفته‌اند این “فاجعه‌ای تلخ است» که «حدود سی نفر از جان‌باختگان این خیزش عظیم، نوجوانان زیر ۱۸ سال بوده‌اند”.

خانواده‌های داغ‌دار خاوران گفته‌اند نسلی که این روزها در خیابان‌های ایران اعتراض می‌کند “نسیم رهایی و امید را در میان گیسوان ما هم وزانده است” و آنان “سُرایندگان آزادی و عدالت برای فرداهای بهتر هستند.”
نیروهای ملی و مترقی میهن ما بارها حمایت خود را از تلاش خانواده‌ها و دوستداران قربانیان فاجعه ملی برای سازماندهی یک کارزار جهانی برای جلوگیری از ادامه این اقدام ویرانگر و غیرانسانی اعلام کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا