جوانان

آش آنقدر شور شد که صدای آشپز هم در اومد!

آیت الله محمدعلی ایازی،عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، معترف است: ” نسلی هستند که دهه ۸۰ به دنیا آمده اند و قهرا مطالبات آنها خیلی فراگیرتر و جدی تر است، احساس این را دارند که باید بیایند حرفشان را بزنند و دنبال کنند. اگر به مطالبات آنها در شکل منطقی و معقول پاسخ دهند یا اینکه زمینه ها و فرصت های قانونی برای اعتراض آنها فراهم شود، امکان کنترل فضا وجود دارد.”

آیت الله محمدعلی ایازی گفت: من نقدی دارم به کسانی که همه مسائل زنان را به مسأله الزام و اجبار حجاب محدود می کنند. واقع این است که مسأله زنان کودک همسری، خشونت و قوانین ناسازگار با عرف امروز است که باید اینها اصلاح شوند و مطالبه در این حوزه ها بیشتر انجام بگیرد. البته ما باید “حق انتخاب” جامعه را حفظ کنیم.
به گزارش جماران، بعد از قتل حکومتی خانم مهسا امینی، کشور شرایط خاصی را تجربه کرد و شاهد تجمعات و اعتراض های مردمی در سراسر کشور بودیم. برآیند این رویدادها هم موجب تشدید بحران های اجتماعی ، اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی را در جامعه به صورت عریان و آشکار نشان داد که خشم مردم تا چه حد شعله ور است و تضاد بین مردم و حاکمیت چقدر عمیق است. شکاف ایجاد شده را نه با روزه خوانی و نه با نصیحت و پند نمی شود ترمیم کرد. خواست و مطالبات توده ها روشن است، باید به این فکر کرد.
محمد علی ایازی می گوید: ” مسأله‌ای که در کشور اتفاق افتاد را باید در دو بخش تقسیم کرد. یکی بخش عمده جامعه و افکار عمومی که آمار بالایی در حدود ۸۰ درصد اکثریت جامعه را تشکیل میدهند از وضعیت اداره کشور و شیوه برخورد با مسائل اعتراض و نارضایتی دارند و مخالف رفتارهای با معترضان و مخالفان هستند؛ این مسئله اختصاص به مسائل اخیر ندارد، بلکه در شیوه اداره کشور، در حوزه مسائل اقتصادی و سیاسی و ارتباط با نظام بین‌المللی و کشورهای همسایه. فکر می‌کنم مسئولین هم این مسئله نارضایتی را به‌خوبی می‌فهمند. از اینکه انتخابات مهندسی می‌شود، به برگزاری رفراندوم رضایت داده نمی شود و عدم پاسخگویی به مشکلات، روشن می‌شود که همه نظر مردم را می‌دانند.و یکی دیگر گروهی که مسئله ویژه‌ای دارند و بعد از [ قتل حکومتی] خانم مهسا امینی به خیابانها آمدند و اعتراض کردند با شعارهای مختلف و متفاوت که بیشتر این جمعیت را جوانان دختر و پسر تشکیل می دهد کسانی که می‌گویند متوسط سن آنان ۲۰ سال است. نسلی که در دهه ۸۰ به دنیا آمده‌اند و قهراً مطالبات آن‌ها خیلی فراگیرتر و جدی‌تر از جامعه است [ که ] مهمترین شعار آنان آزادی های اجتماعی است، احساس این را دارند که باید بیایند حرفشان را بزنند و دنبال کنند.و البته هرچه گذشته خواسته های آنان عمیق تر شده و بعضا شعارهای[ رادیکال] می دهند و اگر به مطالبات آن‌ها در شکل منطقی و معقول پاسخ می دادند یا اینکه زمینه‌ها و فرصت‌های قانونی برای اعتراض آن‌ها فراهم شود، امکان کنترل فضا وجود داشت. اما اگر همین شیوه در پیش گرفته شود که از سال ۸۸ بر آن تکیه می‌شود، قهراً مسائل و مشکلات جدی با این گروه خواهد داشت و دامنه آن به گروه‌ها و بخش‌های مختلف جامعه سرایت می‌کند.”
باید به این حقیقت اعتراف کرد که ، آیت الله محمدعلی ایازی، مسائل جامعه را بر پایه حکومت دینی و فقه ای می بیند و برسی می کند که بی شک همخوانی واقعیت های جامعه و خواست های مردم را در قرن بیست و یکم را ندارد. تردیدی در آن نیست که در یک سو ده‌ها میلیون ایرانی برای تأمین معاش و نیازهای اوّلیهٔ زندگی روزمره با دشواری‌هایی بسیار روبه‌رو هستند و با دورنمایی از آینده‌ای تاریک در فقر یا زیر خط فقر زندگی می‌کنند و در سوی دیگر جمعیتی اندک با میلیاردها ثروتی که از جیب مردم دزدیده‌اند و می‌دزدند، به‌غارت و از بین بردن هرچه بیشتر منابع ملّی و ثروت کشور مشغول‌اند. فاجعهٔ تکان‌دهنده در میهن ما لشکر میلیونیِ بیکاران، محرومان، و مردم صبور و شریفی است که به‌خاطر بی‌عدالتی نهادینه شده در رژیم حاکم حتّی در تأمین زندگی‌ای حداقلی ناتوان‌اند و دیگر به‌جز زنجیرهای فقر و ظلم بر دست و پای‌شان چیزی برای از دست دادن ندارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا