اخبار

اعتراض های مردمی؛ تعطیلی بزرگترین معدن طلای تفتان از سوی مردم بلوچ

در شبکه‌های اجتماعی اخباری منتشر شده مبنی بر این که مردم بلوچستان در پاسخ به یک فراخوان به سوی معدن طلای تفتان رفته و به تعطیل کشاندن دوباره بزرگترین معدن طلای ایران، اجازه ادامه کار در این معدن را نداده‌اند….
به گزارش گزارشگران بلوچ، ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، صدها تن از مردم بلوچ با تجمع در معدن طلای تفتان، اجازه استخراج به جمهوری اسلامی را ندادند و معدن را تعطیل کردند. مردم بلوچ اعلام کردند سرمایه های این معدن متعلق به ملت بلوچ است و هرگز اجازه نخواهند داد که سرمایه های بلوچستان از سوی رژیم ضد مردمی و بیگانگان استخراج و هزینه شود.
رسانه‌های محلی سیستان و بلوچستان امروز سه‌شنبه، دهم آبان‌ماه، نیز گزارش دادند که مردم این منطقه در اعتراض به جمهوری اسلامی، برای دومین بار معدن طلای انجیرک واقع در شهرستان تفتان در این استان را تعطیل کردند و اجازه استخراج از این معدن را ندادند. ۲۶ مهرماه سال جاری نیز تعداد کثیری از ریش سفیدان و جوانان بلوچ دستگاه و ماشین آلات معدن را جمع آوری و با حضور خود در فرمانداری اعلام کرده بودند که هیچ نیرویی حق ندارد از این معدن طلا استخراج کند.هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند، اما فعالان مدنی در شبکه‌های اجتماعی از این اقدام مردمی استقبال کرده‌اند.
آتنا دائمی، فعال حقوق بشر، در حساب توئیتر خود نوشت که تعطیل کردن معدن طلای انجیرک تفتان توسط مردم و عدم اجازه استخراج به جمهوری اسلامی “خبر بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شویم.”
تعطیلی این معدن در شرایطی صورت می‌گیرد که اعتراض های مردمی در استان سیستان و بلوچستان مانند دیگر استان های کشور همچنان ادامه دارد و مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز دوشنبه بار دیگر به جمهوری اسلامی نسبت به عاقبت سرکوب خشونت‌بار این اعتراض های مردمی هشدار داد.
ادامه ی اعتراض های دانش آموزان: علیرغم تهدید فرمانده سپاه: دانش آموزان خیابان را ترک نمی کنند. در داخل مدارس نیز اعتراضات ادامه دارند. امروز دهم آبان در تهران، قزوینّ سقز و سنندج دانش آموزان بار دیگر به خیابان آمده و اجتماعات ضد حکومتی تشکیل دادند.
جامعه ی پزشکی ایران زیر فشار: سازمان نظام پزشکی کشور خبر منتشر شده در خبرگزاری ایرنا مبنی بر کشته شدن دکتر پریسا بهمنی «بر اثر تصادف» را تکذیب کرد.
خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه ۹ آبان از قول رئیس روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نوشت که این پزشک در «سانحه رانندگی» جان خود را از دست داده و البته تأکید کرده که پزشکی قانونی هنوز در حال بررسی علت مرگ دکتر بهمنی است.
با این حال روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با انتشار تکذیبیه‌ای در این زمینه نوشت:
به هیچ عنوان به طور رسمی مصاحبه‌ای با آن خبرگزاری در خصوص این موضوع صورت نگرفته بلکه صرفا اطلاعات واصله از پزشکی قانونی و پلیس راهور بازگو شده است و اصلا تیتر یاد شده موضع سازمان نظام پزشکی نمی‌باشد.
دکتر پریسا بهمنی، متخصص جراحی عمومی و اهل زنجان، در جریان تجمع آرامی که روز ۴ آبان در برابر ساختمان نظام پزشکی کشور در تهران برگزار شده بود، هدف یورش نیروهای حکومتی قرار گرفت و کشته شد.
دکتر علیرضا صداقت، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد و همسر او دکتر بیتا میرزایی، معاون فنی و پشتیبانی این سازمان روز شنبه بازداشت شدند.
جمعی از پزشکان مشهد که دانشکده پزشکی این شهر شمار آنها را ۲۰۰ نفر ذکر کرده، در روز پنجشنبه برای اعتراض به وضعیت امنیتی موجود در بیمارستان‌ها و لزوم اصل محرمانگی پرونده بیماران از جمله زخمی‌های اعتراضات، تجمعی بر پا کرده بودند.
دکتر ریحانه مختاریان نیز که از سخنرانان تجمع جامعه پزشکی مشهد بود، دیروز شنبه در محل کارش بازداشت شد.
به جز این افراد، سه پزشک دیگر به نام دکتر رضا اسدی، دکتر شاکری و خانم دکتر موسوی نیز در مشهد بازداشت شدند. همه این پزشکان به جز دکتر اسدی تا روز دوشنبه همچنان در بازداشت بوده‌اند. (مشروح این خبر در گزارش های خبری امروز اخبار روز منتشر شده است).
به گزارش هه‌نگاو، در شهر مهاباد ۶ شهروند، سنندج ۵ شهروند، بانه ۳ شهروند و در شهرهای قصرشیرین و پیرانشهر هر کدام یک شهروند کشته شده‌اند.
این گزارش افزوده که در میان جانباختگان ۳ زن و ۳ نوجوان زیر ۱۸ سال هستند و ۸۸ درصد کشته‌شدگان با تیر مستقیم نیروهای امنیتی ایران مورد هدف قرار گرفته‌اند.
در گزارش این سازمان حقوق بشری همچنین آمده که یک دختر ۱۶ ساله در اثر برخورد ضربه باتوم به سرش و یک مرد نیز در اثر خفگی ناشی از پرتاب گاز اشک‌آور جانش را از دست داده‌ است.
سکینه پروانه، زندانی سیاسی کُرد در زندان مشهد اقدام به خودکشی کرد: شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده که سکینه پروانه پیش از خودکشی در زندان مشهد توسط بازجویان امنیتی با شوکر برقی برای اعتراف اجباری مورد شکنجه قرار گرفته بود.
بر اساس این گزارش، «این زندانی سیاسی در بازداشتگاه توسط بازجویان امنیتی با شوکر برقی مورد شکنجه قرار گرفته و از سوی آن‌ها تهدید شده است که در صورت عدم انجام اعترافات ویدئویی، خواهر نوجوان او را بازداشت خواهند کرد». سکینه پروانه تحت فشار و شکنجه بازجویان امنیتی مجبور به انجام اعترافات اجباری شده است.
«سکینه پروانه روز گذشته بار دیگر به سوئیت زندان مشهد بازگردانده شد و در سلول انفرادی پس از تلاش برای حلق‌آویز کردن خود با مداخله مأموران زندان از سلول خارج و به بهداری زندان انتقال یافت.»
انتقاد وکیل و مادر محمدقبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در تهران به حکم اعدام: وکیل و مادر محمدقبادلو که گفته می‌شود به اعدام محکوم شده، به شدت از روند غیرقانونی رسیدگی انتقاد کرده‌اند.
محمد قبادلو ۲۲ ساله به اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به «اعدام» محکوم شده است.
این در حالی است که امیر رئیسیان وکیل متهم می‌گوید اتهام قتل مامور یگان ویژه از طریق «زیر گرفتن» به شدت مورد تردید است.
معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو نیز در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گفت «بچه من را غریب گیر آوردند و بدون وکیل از او بازجویی کردند و در اولین جلسه دادگاه حکم اعدامش را صادر کردند».
ساعاتی پس از انتشار این ویدیو مادر محمد قبادلو، مرکز رسانه قوه قضاییه، اعلام کرد هنوز حکمی در این پرونده صادر نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا