اجتماعی

گلایه شهروندان اصفهانی از گرانی و کمبود دارو

بیشتر کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها و به خصوص بیمارستان تخصصی کودکان امام حسین اصفهان که با حجم بالای مراجعه روبه‌رو است و از سوی دیگر بعد از تشخیص بیماری که غالبا آنفلوآنزا اعلام می‌شود، والدین و بیماران را با چالش تهیه دارو روبه‌رو می‌کند.

آرمان ملی؛ مادر پرنیان هشت ساله که برای سومین بار در دو هفته اخیر مریض شده به ایلنا می‌گوید: با وجود استفاده از ماسک در مدرسه و سر کلاس درس، دخترم برای سومین بار متوالی مریض شده است؛ که جدای از مشکل ابتلا به سرماخوردگی ویروسی، با مشکل تامین دارو نیز مواجه هستیم.

به گفته او دکتر برای بیمار درمان آنتی‌بیوتیک تجویز کرده بود که برای تهیه آن به سه داروخانه مراجعه کرده تا توانسته دارو را خریداری کند. رضا یکی از بیماران مبتلا به‌ام اس نیز از نبود داروهای خاص این گروه از بیماران گلایه‌مند و اضافه می‌کند: افزایش هزینه‌های سرسام‌آور دارو یک طرف، نایاب شدن آن مشکل بزرگ‌تری است که این روزها را برای ما سخت‌تر کرده است. مشکل نبود دارو به شهروندان و بیماران خلاصه نمی‌شود و داروخانه داران نیز از نبود دارو گلایه دارند.

یکی از داروخانه داران خیابان بهارستان، می‌گوید: دلیل اصلی نبود دارو را نمی‌دانیم و به ما اطلاع دقیقی نداده‌اند. از ویزیتورهایی که برای توزیع و تحویل دارو می‌آیند، می‌شنویم که دارو به ویژه سرم و آنتی‌بیوتیک کمیاب شده است.

وی ادامه می‌دهد: در مورد انواع شربت‌ها هم گفته شده به دلیل گرانی شیشه، توزیع شربت‌های دارویی با مشکل مواجه شده است. این اتفاق بسیار بدی است به ویژه در این فصل که با شیوع ویروس آنفلوآنزا و کرونا و آنفلوآنزای اطفال مواجه هستیم. موضوعی که معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان در مصاحبه رادیویی خود آن را صد درصد تایید نکرده، اما منکر آن هم نشده است.

محمود اعتباری در این باره گفت: همه داروخانه‌ها، داروهای بیماری‌های خاص را عرضه نمی‌کنند و این طبیعی است که بیماران خاص در مراجعه به داروخانه‌های عمومی نتوانند نیاز خود را تامین کنند، اما برای سایر دارو‌ها با مشکل کمبود روبه‌رو نیستیم، بلکه با عدم تعهد پرداخت هزینه دارو از سوی شرکت‌های بیمه مانند بیمه تامین اجتماعی مواجه‌ایم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بیمه تامین اجتماعی به تعهدات خود در پرداخت هزینه دارو عمل نکرده و در بخش داروهایی که افزایش قیمت پیدا کرده‌اند، اضافه هزینه را متقبل نشده است. از این بابت برخی داروخانه‌ها، داروهای طرف قرارداد تامین اجتماعی را تهیه نمی‌کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به بهبود تولید دارو یادآور شد: نمی‌شود گفت کمبود نداریم؛ همیشه کمبودها را رصد و به تامین دارو منتقل می‌کنیم.

محمود اعتباری در بخش داروهای کودکان و نوزادان و آنتی‌بیوتیک‌ها که کمیاب شده گفت: الان در کشور و استان اصفهان کمبود دارو وجود دارد و اگر در دو سال گذشته و در زمان شیوع کرونا با این چالش روبه‌رو نشدیم به این علت بود که مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند وانتقال بیماری و نیاز دارویی به آنتی‌بیوتیک‌ها کمتر بود.

وی تاکید کرد: ظرفیت تولید آنتی‌بیوتیک با تمام توان در حال تولید است و در چند روز آتی تا نیمه آبان ماه حداکثر کمبود دارو به ویژه آنتی‌بیوتیک برطرف خواهد شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا