زحمتکشان

بیکاری و اعتصاب صدها تن از کارگران در دماوند و آذربایجان غربی

بیکاری معضلِ دیرپای سیاست‌های حاکم بر میهن مان است که همه شریان‌های اقتصادی را در اختیارِ نهاد انگلیِ  گذاشته- نهادی که اعضای آن  کوچکترین تمایلی برای  سرمایه‌گذاری در امور تولید ملی نداشته وندارد .آنان بیشتر دنبال   کارهای سودآور تجاری هستند در طول سی وپنج سال گذشته جز نتیجه‌های مصیبت‌بار چیزی به‌همراه نداشته است. تعطیلی کار خانه ها  وبیکاری  کارگران  یکی از معضلات دیرینه  سیاست های تحمیل شده مرتجعان حاکم بر کشورما می باشد  گزارش ها حاکی از آن است که کارخانه سیمان بوکان در استان آذربایجان غربی به دلیل اتمام ذخیره سوخت تعطیل شد و صدها کارگر این کارخانه بیکار شدند.

به گزارش جرس،همزمان با تعطیلی کارخانه سیمان بوکان در استان آذربایجان غربی به دلیل اتمام ذخیره سوخت وبیکاری صدها کارگر این کارخانه ،صدها کارگر شرکتی نیروگاه حرارتی دماوند نیز در اعتراض به عقب افتادن اضافه کاری، عیدی، بیمه، بیمه تکمیلی، و حقوق معوقه خود، مقابل درب آن نیروگاه دست به اعتراض زدند و خواستار جوابگویی روشن و شفاف از سوی مسوولین شدند.

 ۱۵۰ بر اساس این گزارش، کارگر شرکتی نیروگاه حرارتی دماوند در اعتراض به عقب افتادن اضافه کاری،عیدی،بیمه،بیمه تکمیلی،و حقوق ۵۱۰ کارگر مشغول بکار در آن نیروگاه در جلوی در نیروگاه ۵ روز دست به اعتراض زدند و خواستار جوابگویی روشن و شفاف از سوی مسوولین شدند.

اکثر این کارگران از قسمت بهره برداری نیروگاه هستند،که هر کدام بطور متوسط بین ۴ الی ۵ میلیون طلب معوقه دارند.

اصل موضوع از این قرار است که حدود دو سال می باشد که مدیریت نیروگاه به بنیاد شهید محول شده و این بنیاد هم به علت نداشتن تجربه کار نیروگاهی ،امور این نیروگاه را به دست شرکت های خدماتی و غیرحرفه ای سپرد و در نتیجه چنین مشکلاتی بروز کرد که این شرکت ها حداقل ۳۰ درصد پول دستمزد ماهانه کارگران را به جیب می زنند. بعنوان مثال، این شرکت ها از پرداخت ۴ سال مالیات کارگران و پرداخت بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما مربوط به شش ماهه دوم سال ۹۱ و خرداد ماه سال ۹۲خود داری کرده اند. این درحالی است که ۷درصد سهم کارگر از دستمزد کارگران برای پرداخت به بیمه را هم از حقوق کارگران کم کرده وبه جیب زده اند.

گزارش مذکور می افزاید؛ دتهاست که زمزمه اعتراض به این اقدام شرکت در میان کارگران وجود داشته و حتا خود مسولین هم در جریان بودند که به نماینده مقامات شهر دماوند اطلاع داده بودند که برای قانع کردن کارگران حضور داشته باشند.به همین خاطر معاون سیاسی امنیتی فرمانداری پاکدشت، بخشدار شریف آباد و رئیس حراست نیروگاه در بین تجمع کنندگان حاضر شدند. پس از آن مدیر عامل نیرو گاه هم قول داد که مطالبات کارگران را پیگیری کند، اما هنوز از عملیشدن وعده ها خبری نشده است.

تعطیلی کارخانه سیمان بوکان و بیکاری صدها کارگر
همزمان، گزارش رسیده است که کارخانه سیمان بوکان در استان آذربایجان غربی به دلیل اتمام ذخیره سوخت تعطیل شد و پانصد کارگر این کارخانه بیکار شدند.

به گزارش زریان، محمدرضا احسان‌فر، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: “هنوز مصوبه‌ای مبنی بر تمدید اختصاص سوخت مازوت به کارخانه‌های سیمانی با قیمت هفتاد تومانی ابلاغ نشده است.”

وی افزود: “وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار صدور چنین مصوبه‌ای از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری شده اما تاکنون چیزی در این زمینه به تصویب نرسیده است.”

علی‌اصغر نبی‌زاده، مدیرعامل کارخانه سیمان خوی نیز با اشاره به این‌که “این شرکت به دلیل داشتن ذخیره از قبل تا حدود ده  روز آینده سوخت مازوت برای تولید دارد”، گفت: “سایر کارخانه‌های سیمانی مازوت سوز به دلیل اتمام ذخیره سوختشان عملا تعطیل شده‌اند.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا