بین‌المللی

دیدار روسای جمهوری ونزوئلا و کلمبیا

روسای جمهوری ونزوئلا و کلمبیا در کاراکاس و در نخستین دیدار از زمان احیای روابط دیپلماتیک دو کشور پس از سه سال وقفه دیدار کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در کنفرانس خبری مشترک با گوستاوو پترو، همتای کلمبیایی‌اش و پس از گفت‌وگویی که بیش از دو ساعت به طول انجامید، گفت: ما بر روی مسائل مختلفی مربوط به همکاری دو جانبه صحبت کردیم.

این نخستین سفر رسمی یک رئیس جمهور کلمبیا به کاراکاس در طول چند سال گذشته است. آخرین رئیس جمهوری کلمبیا که به کاراکاس رفت خوآن مانوئل سانتوس در سال ۲۰۱۶ بود.

رئیس جمهوری کلمبیا نیز گفت: کلمبیا و ونزوئلا مردمی هستند که تاریخ و خون آنها را متحد کرده است. برای دو کشور غیرطبیعی است که از هم جدا باشند. ما اینجاییم تا یک مسیر جدید را از سر بگیریم. این مسیر با بازسازی مرزی که به دست مافیا رها شده، آغاز می‌شود.

با وجود بازگشایی مرز بین دو کشور در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ به منظور انجام فعالیت‌های تجاری که برای چندین سال تعلیق شده بود، تجارت غیرقانونی همچنان ادامه دارد. رئیس جمهوری کلمبیا همچنین وعده داد که این گذرگاه‌های غیرقانونی را مسدود می‌کند.

مادورو نیز گفت، آنها درباره احتمال پیوستن مجدد ونزوئلا به بلوک تجاری “جامعه آند” و ورود مجدد به سیستم حقوق بشری بین آمریکایی صحبت کردند.

از زمان روی کار آمدن گوستاوو پترو، او تلاش‌هایی را برای احیای روابط دیپلماتیک با ونزوئلا انجام داده که در دوران ریاست جمهوری ایوان دوکو به دلیل حمایت از خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا متوقف شده بود.

پترو همچنین با بیان اینکه جدایی دو کشور به منزله خودکشی است، گفت: دوستی بین مردمان دو کشور بدون توجه به تشکیلات سیاسی در یک کشور یا دیگری باید حفظ شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا