دیدگاه‌ها

دولت آلمان از شهروندانش خواست هرچه سریعتر ایران را ترک کنند

وزارت خارجه آلمان به شهروندان این کشور و “دوتابعیتی‌ها” که در ایران به‌ سر می‌برند نسبت به “خطر بازداشت خودسرانه، بازجویی و زندان‌های طویل المدت” هشدار داد و از آن‌ها خواست هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.

خیزش اعتراضی مردم ایران در هفته‌های اخیر و سرکوب خشن آن از سوی نهاد‌های امنیتی و نظامی در جمهوری اسلامی موجب شد تا وزارت خارجه آلمان روز پنجشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) با انتشار بیانه‌ای در سایت خود به شهروندان این کشور و بخصوص شهروندان “دوتابعیتی” که در حال حاضر در ایران به سر می‌برند هشدار دهد که هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.

در این بیانیه آمده است:«در مورد شهروندان آلمانی بطور مشخص خطر بازداشت خودسرانه، بازجویی و محکوم شدن به زندان‌های طو‌یل ‌المدت وجود دارد. قبل از همه، آن‌هایی که در کنار تابعیت آلمان هنوز تابعیت ایرانی خود را نیز دارند، در خطر هستند. اخیرا شماری از شهروندان خارجی بطور خودسرانه بازداشت شده‌اند».

بیانیه وزارت خارجه از شهروندان آلمانی خواسته است “هرچه سریعتر ایران را ترک کنند” و به آن‌ها توصیه کرده است: «درصورتی که هنوز در داخل ایران هستید، مراقب خود باشید و از نزدیک شدن به تظاهرات و تجمعات خودداری کنید.»

وزارت خارجه آلمان به شهروندان خود که در ایران هستند هشدار داده است که “هر لحظه امکان دارد وسائل آن‌ها بخصوص وسائل الکترونیکی مثل تلفن همراه و لپ‌تاپ توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و بازرسی قرار گیرد”.

این بیانیه همچنین افزوده است: «مسیرهایی که در اپ‌های رهیاب یا گردشگری ضبط شده‌اند می‌توانند بعنوان سند جاسوسی علیه شما استفاده شوند.»

وزارت خارجه آلمان گفته است: “حتی افرادی که قبلا بدون هیچ مشکلی به ایران سفر کرده‌اند، می‌توانند بازداشت شوند.”

بیانیه وزارت خارجه آلمان تاکید کرده است که :«با توجه به تعریف خودسرانه از “امنیت ملی”، “جاسوسی”، “تروریسم” و یا “مفسد فی‌الارض”، نیروهای امنیتی‌می‌توانند از “لایک” پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی و یا یاداشت‌های دفتر خاطرات که در آلمان جزو قوانین اولیه آزادی بیان محسوب می‌شوند و حتی از آشنایی شخصی شما با افراد نیز برایتان پرونده بسازند و مورد تعقیب قرار گیرید.»

در مورد افراد دو تابعیتی نیز گفته شده‌است که آن‌ها می‌توانند بدون هیچ دلیلی مورد بازجویی قرار گیرند و بازداشت شوند و حتی افراد خانواده‌آن‌ها نیز تحت فشار قرار گیرند. بیانیه همچنین گفته است که  مقامات ایرانی با “افراد دوتابعیتی همچون افرادی برخورد می‌کنند که تنها دارای تابعیت ایران هستند و امکان پشتیبانی کنسولی از آن‌ها بسیار سخت است.»

در سال‌های اخیر از ابزار “گروگانگیری” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی بارها استفاده شده است. به گزارش سازمان‌‌های حقوق بشری در حال حاضر ۱۷ نفر شهروند دوتابعیتی که در کنار تابعیت ایرانی خود دارای تابعیت کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی هستند در بازداشت به سر می‌برند.

تظاهرات برلین و تهدید آلمان

در روزهای اخیر چند ده‌ نفر از طرفداران نظام جمهوری اسلامی در مقابل سفارت آلمان دست به تظاهرات زدند. قبلا نیز پس از تظاهرات ده‌ها هزار‌نفری ایرانیان در برلین که در پشتیبانی از اعتراضات مردمی در داخل ایران صورت گرفت، روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران، آلمان را تهدید کرد که امکان دادن به این گونه تظاهرات “از طرف ایران بی‌پاسخ نخواهند ماند و برای آلمانی‌ها گران‌ تمام خواهد شد.«

چند هفته پس از آغاز اعتراضات مردمی در ایران، خبرگزاری فارس ادعا کرد که سفارت آلمان در “سازماندهی اعتراضات” نقش دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا