گوناگون

تورم ۲۸ قلم مواد غذایی بیشتر از میانگین نرخ تورم

داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در مهرماه ۱۴۰۱ از ۵۳ خوراکی، ۲۸ قلم افزایش قیمتی بالاتر از میانگین نرخ تورم عمومی نقطه‌ به نقطه یعنی ۴۸.۶ درصد داشته‌اند. ردپای حذف ارز ترجیحی همچنان در افزایش قیمت‌ها دیده می‌شود. براساس جدیدترین گزارش بانک جهانی، ایران در فهرست ۱۰ کشور که بالاترین تورم مواد غذایی دارند قرار گرفته است….

روغن مایع صدرنشین گرانی
به گزارش تجارت‌نیوز، گزارشی که اخیراً مرکز آمار ایران از نرخ تورم اقلام خوراکی در مهرماه منتشر کرد، نشان می‌دهد روغن مایع با افزایش قیمت ۲۸۹.۱ درصدی در مهرماه در بین سایر اقلام خوراکی رکورد زد. روغن نباتی جامد با افزایش ۲۶۵.۴ درصد، سیب‌زمینی با ۱۵۳.۲، ماکارونی با ۱۳۸.۷ درصد، برنج ایرانی درجه یک با ۱۳۸ درصد، سس مایونز با ۱۲۸.۳، مرغ ماشینی با ۱۲۱ درصد، کره پاستوریزه با ۱۰۹.۷ درصد به ترتیب بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه در مهرماه سال جاری داشتند.
شیب تند افزایش قیمت کالاها از ۲۳ اردیبهشت‌ماه پس از آزادسازی نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی سرعت گرفت. این در حالی است که یکی از وعده‌های انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی به نصف رساندن و تک‌رقمی کردن نرخ تورم بود.

تشکیل کارگروه برای تصمیمات تورم‌زا
نکته جالب‌توجه این است که دولت تصمیم دارد کارگروهی در راستای جلوگیری از تصمیمات تورم‌زا تشکیل دهد. کارگروهی متشکل از معاون اول رئیس دولت، وزیر امور اقتصاد و دارایی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی.
جزییات افزایش قیمت اقلام خوراکی
بررسی آمار نرخ تورم اقلام خوراکی‌ها در مهرماه نشان می‌دهد که با عبور از فصل تابستان، قیمت میوه‌ها دست‌خوش تغییراتی شد. برای مثال قیمت هندوانه ۱۴ درصد و قیمت خربزه ۱۳.۲ درصد در مهرماه افزایش یافت. دلیل اصلی آن می‌تواند کاهش در عرضه با توجه به ورود به فصل سرما باشد. در مقابل قیمت انار در مهرماه نسبت به شهریورماه ۱۱ درصد، هویج فرنگی ۹.۳ درصد و سیب ۴.۵ درصد کاهش یافت. درواقع، خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۴٨.۶ درصد بیشتر از مهر ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. طبق آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار در گروه نان و غلات «رشته آش» با افزایش ۴.۵ درصدی، در گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن «مرغ ماشینی» با افزایش ۸.۲ درصدی، در گروه لبنیات «تخم‌مرغ» با افزایش ۸.۳ درصدی، در گروه میوه و خشکبار «هندوانه» با افزایش ۱۴.۱ درصدی، در گروه سبزی‌ها و حبوبات «خیار» با افزایش ۴.۶ درصدی و در گروه قند و شکر «نوشابه گازدار» با افزایش ۳.۶ درصدی بیش‌ترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

کاهش قیمت مواد غذایی در جهان
طبق جدیدترین گزارش فائو، قیمت جهانی مواد غذایی به پایین‌ترین حد در ۹ ماه گذشته رسید که سیگنال جدیدی از کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های آینده مشاهده نمی‌شود. در حالی این آمار نشان از کوچک‌تر شدن سفره مردم دارد که حدود ۴۵ درصد خانوار ایرانی در ناامنی غذایی به سر می‌برند.

نتیجه یک پژوهش درباره ناامنی غذایی
در سال ۱۳۹۵ پژوهشی با عنوان «عوامل فردی مؤثر بر امنیت تغذیه خانوارهای مناطق شهری ایران» انجام شد. در این پژوهش ۱۸ هزار و ۸۰۹ خانوار موردمطالعه موردی قرار گرفتند. نتیجه بررسی‌ها نشان داد که ۸۲ درصد خانوارها در بیش از هفت گروه (ناامنی تغذیه‌ای متوسط) و ۴۵ درصد خانوارها در بیش از ۱۰ گروه (ناامنی تغذیه‌ای شدید) از ۱۴ گروه غذایی، دچار کم‌مصرفی هستند. این آمار در شرایطی که گفته ‌می‌شود بیش از ۶۰ درصد درآمد کارگران صرف مسکن می‌شود دور از ذهن نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا