بین‌المللی

آمریکا بمب افکن‌های بی ۵۲ در استرالیا مستقر می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به این موضوع گفت که همکاری دفاعی و امنیتی میان کشورها نباید طرف‌های ثالث را هدف قرار دهد.

به گزارش ایرنا، نیوزلند هرالد دوشنبه شب افزود، این هواپیماها در پایگاه تیندال در جنوب داروین در شمالی استرالیا مستقر خواهند شد. گفته می شود  برد جنگی هواپیماها حدود ۱۴۰۰۰ کیلومتر است و به راحتی به پکن می‌رسند.

اسنادی از آمریکا که توسط رسانه‌های استرالیا به دست آمده نشان می‌دهد که واشنگتن طرح‌های مفصلی را برای «تاسیسات عملیات اسکادران» در یک پایگاه استرالیایی و همچنین یک مرکز تعمیر و نگهداری مجاور طراحی کرده است.

مسئول نیروی هوایی آمریکا به تلویزیون استرالیا گفت: «استقرار بمب افکن‌ها در استرالیا پیامی قوی به دشمنان در مورد توانایی ما در ایجاد نیروی هوایی مرگبار است.»

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به این موضوع گفت که همکاری دفاعی و امنیتی میان کشورها نباید طرف‌های ثالث را هدف قرار دهد.

وی گفت: «رویه‌های طرف آمریکایی تنش‌ها را در منطقه افزایش داده، صلح و ثبات منطقه‌ای را به‌طور جدی تضعیف کرده و ممکن است یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه ایجاد کند.»

دیوید شوبریج، سناتور پارلمان استرالیا، این طرح را «خطرناک» توصیف و آن را محکوم کرد.

وی افزود: «این اقدام، استرالیا را به بخشی از تهدید تسلیحات هسته‌ای جهانی برای موجودیت بشر تبدیل می‌کند و با افزایش تنش‌های نظامی منطقه ما را بی‌ثبات‌تر می‌کند».

اما آنتونی آلبانیز نخست وزیر استرالیا سعی کرد این خبر را کم اهمیت جلوه داده و تایید کرد که استرالیا “گاه به گاه” با آمریکا در ائتلاف‌های دفاعی تعامل می‌کند.

آمریکا در سال جاری چهار فروند B-۵۲ نیز در پایگاه اندرسن خود در گوام، واقع در غرب اقیانوس آرام مستقر کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا