اجتماعی

دلایل اقتصادی اعتراض مردم

مرتضی افقه، استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به بررسی عوامل موثر در شکل‌ گیری اعتراضات و ریشه اقتصادی آن، گفت: اعتراضات فعلی متراکم شده تمام فشارهایی است که به‌طور اعم همه مردم و به‌طور خاص جوانان در طول سه دهه بعد از جنگ تحمل کرده‌اند.

آرمان ملی، او ادامه داد: ریشه اصلی این فشارها مشکلات اقتصادی بوده‌ است و همین عامل باعث شده جوانان آینده روشنی را متصور نشوند و نبینند، در شرایطی که جوانان تصوری از دستیابی به شغل مناسب ندارند به تبع آن امکان ازدواج در آینده را نمی‌بینند و تمام این موضوعات، مجموعه‌ای از فشارهایی است که مردم متحمل آن هستند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مردم این ریشه‌های اقتصادی را در طول سه دهه گذشته تحمل کردند، اظهار داشت: هرچند که مردم هر از گاهی اعتراضاتی نسبت به مسائل اقتصادی کشور داشتند اما تمام سختی‌های اقتصاد پس از جنگ، تحریم‌ها و… را تحمل کردند اما امروز دیگر به وعده‌ها امیدی ندارند. در حالی که در گذشته به امید رفع مشکلات اقتصادی فشارهای اجتماعی و فرهنگی را تحمل کرده‌ و می‌کردند.

او با تاکید بر اینکه این اعتراضات برای کشور بسیار پرهزینه است و همین اعتراضات خود معلول مشکلات اقتصادی خواهد بود، افزود: این اعتراضات و فضایی که ایجاد شده می‌تواند علت ایجاد مشکلات اقتصادی جدید باشد و علاوه بر تحریم‌ها، تنش‌های داخلی هم باعث فرار سرمایه از کشور می‌شود که تبعات زیادی برای اقتصاد خواهد داشت.

افقه ادامه داد: البته تا به امروز هم این وضعیت کشور اثر خود را در اقتصاد نشان داده و عیان شده‌ است که یکی از این علائم افزایش نرخ ارز بوده و بخشی هم عیان نشده و ممکن است در آینده نشانه‌های آن را ببینیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: طبیعی است پس از ۴ سال که درآمدهای نفتی به حداقل رسیده و در این مدت هم واردات کالا هزینه بالایی داشته، برخی از مشکلات اقتصادی نمایان شده و احتمالا بخشی از این مشکلات اقتصادی هم هنوز پشت پرده قراردارند و هنوز اطلاعی از آنها نداریم.

او با اشاره به شکاف رفاه و سطح زندگی برخی مسئولان و مردم اظهار داشت: همین شکاف رفاه بین مردم و برخی مسئولان ضریب بالایی در شکل‌گیری این اعتراضات داشته و اگر مردم این را حس می‌کردند که تمام ایران در یک سطح زندگی می‌کنند امروز متحمل چنین فشاری نبودند.

او گفت: آیا دولت‌های قبل کشف نکرده‌ بودند که می‌توان با کمک شرق، اقتصاد را بهبود بخشید و یا اینکه آیا این موضوع کشف نشده بود که می‌توان در نبود برجام با کشورهای همسایه تجارت داشت؟ بیش از یک سال و ۴ ماه از عمر دولت سیزدهم گذشته است اما نه پیمان شانگهای و نه مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه که گمان می‌کردند این طریق می‌توانند اقتصاد را نجات دهند، اثر قابل توجهی در اقتصاد کشور نداشته‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا