بین‌المللی

رئیس‌جمهوری مکزیک: آمریکا باید سیاست خود را نسبت به آمریکای لاتین تغییر دهد

«آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس‌جمهوری مکزیک در انتقاد از رویکرد واشنگتن نسبت به آمریکای لاتین و کارائیب گفت که آمریکا باید سیاست خود را نسبت به این منطقه تغییر دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک موندو، رئیس‌جمهوری مکزیک گفت: ما باید به دنبال یک همگرایی اقتصادی، تجاری، سیاسی با احترام به حاکمیت کشورها باشیم. این رویکرد مکزیک است و به معنای تغییر سیاست نسبت به آمریکای لاتین و کارائیب به ویژه از سوی ایالات متحده است.

اوبرادور در اظهار نظری جالب، همین که آمریکا در موضوع از سرگیری روابط میان دو کشور ونزوئلا و کلمبیا، اظهارنظر مخالفی نکرده است را نشانه مثبتی دانست؛ «کاری که آمریکا پیشتر انجام می‌داد و نباید انجام می‌داد».

رئیس‌جمهوری مکزیک همچنین در تحلیل رفتار آمریکا در ماه‌های اخیر، به رسمیت شناختن سریع پیروزی‌های «گوستاوو پترو» و «لولا داسیلوا» روسای جمهوری کلمبیا و برزیل در انتخابات را مثبت ارزیابی کرد.

اوبرادور، پیروزی داسیلوا در انتخابات برزیل را عاملی مهمی برای یکپارچگی این منطقه دانست و شرایط پیش‌رو را «غیر قابل شکست» توصیف کرد.

داسیلوا در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۰، نقشی کلیدی در پیوند برزیل با آمریکای لاتین و جهان ایفا کرد.

رئیس‌جمهوری مکزیک، بارها تلاش‌های واشنگتن برای مداخله در امور داخلی دیگر کشورها را محکوم کرده است. اوبرادور پیش از این، از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین آمریکا و ونزوئلا حمایت کرده بود، اما از این کشور آمریکای شمالی خواسته بود که به حق تعیین سرنوشت ونزوئلا و عدم مداخله در امور داخلی آن‌ها احترام بگذارد.

وی همچنین پیشتر، تامین مالی سازمان‌های غیردولتی مکزیکی توسط آمریکا را سیاست خارجی «مداخله‌جویانه» کاخ سفید توصیف کرد که به عنوان «بخشی از یک سیاست استعماری عقب‌مانده با زمان حاضر همخوانی ندارد».

مکزیک نخستین قربانی امیال توسعه‌طلبانه آمریکا در جنگ بین سال‌های ۱۸۴۶ و ۱۸۴۸ بود که در جریان این مناقشه، حدود نیمی از قلمرو خود را از دست داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا