حقوق بشر

ربوده شدن یازده شهروند در سنندج توسط نیروهای حکومتی

اسامی یازده شهروند اهل سنندج به نام‌های سلام صلاحیان، حیدر نصرتی، رضا حیدریان، فواد و بهرام نجفیان، ادیب قادری، مهرگان سلیمانی، کامیار قادری، جمال یوسفی، اهون خادمی و کیوان محمدی به لیست افراد ربوده‌شده اخیر توسط نهادهای حکومتی، افزوده شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز پنجشنبه ٧ مهر (٢٩ سپتامبر ٢٠٢٢) سلام صلاحیان، حیدر نصرتی و رضا حیدریان در منزل خود از سوی دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ربوده شدند.

در ادامه این لیست‌ به ترتیب تاریخ، نام فواد و بهرام نجفی به چشم می‌خورد که هر دو روز نخست آبان‌ماه ١۴٠١ در خیابان توسط نیروهای جمهوری اسلامی ربوده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

همچنین، در روزهای ١٢ و ١٣ آبان‌ماه ١۴٠١، ادیب قادری و مهرگان سلیمانی، هنرمند و خواننده نیز از سوی دستگاه اطلاعاتی حکومتی بازداشت شده‌اند و وضعیت آن‌ها تا این لحظه نامشخص است.

در روز شنبه ١۴ آبان، جمال یوسفی ۴۲ ساله و به فاصله یک روز در پانزدهم همین ماه نیز، اهون خادمی و کیوان محمدی در میدان آزادی (اقبال) سنندج، پس از ربوده شدن توسط نیروهای حکومتی به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

بر اساس یافته‌های هەنگاو، تاکنون به دلیل قرار گرفتن بازداشت‌شدگان تحت اشکال مختلف شکنجه‌های جسمانی و روانی، دست‌کم پنج تن در شهرهای ارومیه، سقز، ایلام، سنندج و تهران بر اثر شکنجه جانشان را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا