فرهنگی

آخرین اطلاعات از قربانیان خیزش سراسری ایران؛ هرانا: ۳۲۸ نفر شامل ۵۰ کودک کشته شده‌اند

بر پایه داده‌های موجود، استان سیستان و بلوچستان تاکنون بیشترین آمار قربانیان اعتراضات در میان استان‌های ایران را داشته است. آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان در این استان در دست نیست، اما منابع حقوق بشری از کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر تنها در جمعه خونین زاهدان و نیز ۱۶ نفر تنها در روز ۱۳ آبان در خاش خبر داده‌اند….
به گزارش رادیو فرانسه، به نقل ازهرانا، پایگاه اطلاع‌رسانی حقوق بشر ایران آخرین آمار به‌روز شده قربانیان خیزش سراسری جاری در کشور را منتشر کرد.

بر پایه آمار این خبرگزاری، از ابتدای اعتراضات در واکنش به کشته شدن مهسا امینی در روز ۲۶ شهریور تا سه‌شنبه ۱۷ آبان، دست کم ۳۲۸ شهروند به دست نیروهای امنیتی کشته شده که حداقل ۵۰ تن از این قربانیان کودک بوده‌اند.

هرانا نوشته که ۳۸ نیروی امنیتی نیز در جریان اعتراضات در سرتاسر ایران جان باخته‌اند.

بنا بر آمار همرسان شده هرانا تاکنون ۸۷۷ مورد تجمع اعتراضی در ۱۳۷ شهر و ۱۳۶ دانشگاه کشور شکل گرفته است.

برآورد این خبرگزاری از آمار بازداشت‌شدگان در این بازه ۱۴ هزار و ۸۲۳ نفر است که تنها هزار و ۹۲۸ تن از آنان شناسایی شده‌اند و دست کم ۴۳۱ تن از آنان را نیز دانشجویان تشکیل می‌دهند.

پایگاه حقوق بشری هه‌نگاو در آخرین آمار خود شمار کشته‌شدگان اعتراضات جاری در کردستان را ۶۱ نفر اعلام کرده بود.

بر پایه داده‌های موجود، استان سیستان و بلوچستان تاکنون بیشترین آمار قربانیان اعتراضات در میان استان‌های ایران را داشته است. آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان در این استان در دست نیست، اما منابع حقوق بشری از کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر تنها در جمعه خونین زاهدان و نیز ۱۶ نفر تنها در روز ۱۳ آبان در خاش خبر داده‌اند.

آخرین اطلاعات از دیگر قربانیان
فایق مام‌قادری که در جریان تیراندازی مأموران سرکوب در اعتراضات مردمی مهاباد به شدت زخمی شده و به کما رفته بود، روز چهارشنبه در بیمارستان خمینی ارومیه جان باخت.

هه‌نگاو نوشته است که تیر مستقیم مأموران به سر، پشت و شکم این شهروند کرد برخورد کرده بود. به گزارش این سازمان مردم‌نهاد، جسد فایق مام‌قادری هنوز در سردخانه بیمارستان نگهداری می‌شود و به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

فرد دیگری به نام محمدرضا (حسام) فردوسی، ۲۴ ساله که شامگاه ۱۳ آبان در برابر مسجد جامع قرچک با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» خودسوزی کرده بود، روز گذشته در بیمارستان جان خود را از دست داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا