اجتماعی

موج آنفلوآنزا تا بهمن‌ماه طول می‌کشد

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه طی دو هفته گذشته با توجه به رصدی که انجام شده میزان ابتلا به آنفلوآنزا ثابت مانده است، گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که شیوع بیماری آنفلوآنزا بین دو تا سه‌ماه یعنی تا اواسط بهمن‌ طول بکشد.

آرمان ملی؛ شهنام عرشی، بیان کرد: در دو سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک تعداد موارد کم شده بود، اما این احتمال بسیار زیاد بود که آنفلوآنزا شیوع پیدا کند و این اتفاق چهار هفته زودتر شروع شده است و همین موضوع هم پیش‌بینی شده بود.

عرشی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد که شیوع بیماری آنفلوآنزا بیشتر در بین کودکان است، گفت: در حال حاضر حدود ۴۰درصد از موارد سرماخوردگی مربوط به آنفلوآنزا نوع A است.

این مقام وزارت بهداشت یادآور شد: مطالعات نشان می‌دهد که ویروس آنفلوآنزا بین ۵ تا ۸ روز از بدن دفع می‌شود و در حدود پنج روز افراد مبتلا باید خود را قرنطینه کنند.

وی همچنین در مورد بیماری کرونا نیز گفت: خوشبختانه هنوز پیک جدیدی از بیماری شکل نگرفته است. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، احتمال ابتلای همزمان به بیماری کرونا و آنفلوآنزا دارند و به همین دلیل این افراد باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را دقیق‌تر از سایر افراد رعایت کنند.

عرشی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تا کنون دو هزار و ۷۷مورد آنفلوآنزا مثبت شده است، گفت: در هفته اخیر از سه هزار و ۱۷۵ نمونه ۹۹ مورد از نظر آنفلوآنزا مثبت گزارش شده است.

وی درباره مرگ و میرهای ناشی از آنفلوآنزا در سال جاری، تصریح کرد: مرگ و میر زیر ۱۰ سال ۶ نفر، بین ۱۰ تا ۲۰ سال دو نفر، بین ۲۰ تا ۳۰ سال سه نفر، بین ۳۰ تا ۴۰ سال ۴ نفر، بین ۴۰ تا ۵۰ سال ۳ نفر، بین ۵۰ تا ۶۰ سال ۵ نفر، بین ۶۰ تا ۷۰ سال یک نفر و بالای ۷۰ سال ۷ نفر بوده است.

وی درباره آمار مرگ و میرهای آنفلوآنزای زیر ۵ سال، توضیح داد: سال ۹۶ تعداد ۲۱ نفر، سال ۹۷ تعداد ۱۰ نفر، سال ۹۸ تعداد ۵۰ نفر، سال ۹۹ تعداد یک نفر، سال ۱۴۰۰ یک مرگ و امسال هم تاکنون یک مرگ کمتر از ۵سال داشته‌ایم. این موارد تک‌تک بررسی دقیق شده است و به مجامع بین‌المللی گزارش شده است.

عرشی تأکید کرد: استفاده از ماسک در فضاهای بسته توصیه می‌‎شود، زدن ماسک باعث حفاظت افراد است.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت وبا در کشور نیز اظهار کرد: ما امسال نگران وبا بودیم، موارد مثبت زودتر در کشور بروز پیدا کرد اما با مراقبت همکاران بهداشتی منجر به اپیدمی نشد. امسال بیش از ۳۸۰ مورد ابتلا به وبا در کشور شناسایی شد که خوشبختانه حتی یک مورد مرگ هم در این رابطه نداشتیم.

عرشی با تأکید بر اینکه شیوه‌نامه پیشگیری از بیماری‌های مسری تقریبا یکسان است، درمورد آخرین وضعیت آبله میمون نیز گفت: این بیماری در امریکای شمالی و اروپا بیشتر بود و در حال حاضر روند بروز آن کاهشی است و در ایران هم تنها مورد شناسایی شده آبله میمون همان یک موردی بود که اعلام شد.

وی همچنین در رابطه با آخرین پوشش واکسیناسیون کرونا نیز گفت: ستاد ملی کرونا اعلام کرده که افراد بالای ۶۰ سال چهار دوز واکسن را تزریق کنند و اگر افراد شش ماه از تزریق واکسن آنان گذشته باشد، نوبت بعدی را تزریق کنند. ضمن اینکه مشکلی در زمینه واکسیناسیون هم‌زمان آنفلوآنزا و کرونا در بین افراد وجود ندارد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا