بین‌المللی

نیروهای انگلیس مسئول کشتار دست‌کم ۶۴ کودک در افغانستان هستند

مؤسسه اقدام علیه خشونت مسلحانه انگلستان اعلام کرد که در جریان حملات هوایی و زمینی نیروهای این کشور در خلال سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ در افغانستان دست‌ کم ۶۴ کودک جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، مؤسسه اقدام علیه خشونت مسلحانه (AOAV) مستقر در شهر لندن امروز چهارشنبه طی گزارشی اعلام کرد: ۶۴ الی ۱۳۵ کودک در حملات هوایی و زمینی نظامیان انگلستان در خلال سال‌ های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ در افغانستان جان خود را از دست داده‌ اند.

در ادامه این گزارش آمده است: دولت انگلستان تا کنون به خانواده ۶۴ قربانی به هر کدام ۱۶۵۶ پوند غرامت پرداخت کرده است.

وزارت دفاع این کشور پیش از این به پرداخت غرامت برای خانواده ۱۶ قربانی اذعان کرده بود.

بر اساس این گزارش، ممکن است تعداد واقعی کودکان جان باخته در عملیات نیروهای انگلستان در افغانستان به ۱۳۵ نفر افزایش یابد. چون سن و علت مرگ برخی از قربانیان به صورت دقیق آمارگیری نشده است. در برخی موارد عللی که منجر به فوت کودک شده است، به صورت گذرا در اسناد بیان شده است.

پیش از این روزنامه گاردین اعلام کرده بود که نیروهای انگلستان مسئول مرگ ۸۶ کودک و بیش از ۲۰۰ بزرگسال غیرنظامی در جریان درگیری‌ های افغانستان هستند و باید بابت هر کدام از کشته‌ ها ۲۳۸۰ پوند غرامت بپردازند.

گفتنی است که بیش از یک سال از خروج کامل نیروهای تروریست آمریکایی از افغانستان و به دست گرفتن قدرت توسط طالبان سپری می‌ شود و این کشور با تبعات دو دهه اشغالگری محور غربی از جمله بحران جدی اقتصادی و انسانی مواجه است.

اشغالگران غربی در سال ۲۰۰۱ به بهانه پناه دادن طالبان به اسامه بن لادن سرکرده گروهک تروریستی القاعده، به افغانستان حمله و این کشور را اشغال کردند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا