جوانان

ادامه اعتراض ها و اعتصاب ها علیرغم سرکوب و دستگیری ظالمانه

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شامگاه سه‌شنبه ۱۷ آبان، شماری از شهروندان در تهران، یزد، مشهد، گوهردشت کرج و سنندج دست به تجمع زدند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند….

از خیابان‌های جردن و ستاری شمالی در تهران خبر می‌رسد که ساکنان این مناطق از منازل خود شعارهایی همچون ”مرگ بر دیکتاتور”، ”امسال ساله خونه، سید علی سرنگونه” و ”مرگ بر جمهوری اسلامی” سردادند.

مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در تازه‌ترین واکنش به وقایع استان سیستان و بلوچستان در دیدار با دانشجویان زن دانشگاه‌های زاهدان گفت: «تعجب‌آور است برخی از مسئولان به‌جای اینکه جنایتکارانی را که مردم بی‌گناه را کشته‌اند ملامت کنند، از آنها دفاع می‌کنند و می‌گویند مردم با سلاح به فرمانداری [خاش] حمله کرده‌اند، درحالی‌که حمله با سلاح نه در خاش انجام گرفته و نه در مصلای زاهدان.»

نگرانی درباره صدور احتمالی حکم اعدام برای برخی از معترضان بالا گرفته است.

دیروز سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که تا کنون ۱۰۲۴ کیفرخواست برای معترضان و دستگیرشدگان در اعتراضات اخیر صادر شده است. او گفت “مطالبه عمومی برخورد “قاطع، بازدارنده و قانونی با اخلالگران” است.

پیشتر نیز روز یک‌شنبه ۱۵ آبان ۲۲۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای با ”محارب” خواندن معترضان، از قوه قضائیه خواستند حکم ”قصاص” (اعدام) را در مورد آنان اجرا کند.

ادامه فشار بر دانشجویان

منابع خبری دانشجویی از ادامه فشارهای امنیتی بر دانشگاهیان در ایران خبر می‌دهند.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده که توحید شافی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی، ظهر دیروز سه‌شنبه ۱۷ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بر پایه این گزارش، این دانشجو در حالی بازداشت شد که در هماهنگی‌ با ریاست دانشگاه و معاون دانشجویی، قصد داشت تا به همراه دیگر اعضای انجمن برای پیگیری امور دانشجویان ممنوع‌الورود و احکام کمیته انضباطی وارد دانشگاه شود تا با مسئولان این دانشگاه دیدار کند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور همچنین خبر داده که الهه کریمی، با گذشت ۳۸ روز از بازداشت، همچنان با قرار موقت در زندان عادل‌آباد شیراز به سر می‌برد.

این دانشجوی حسابداری دانشگاه زند شیراز، روز ۱۱ مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

اعتراضات در دانشگاه ها

روز سه شنبه در این دانشگاه ها اعتراض، اعتصاب و تحصن در جریان است:

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد نجف‌آباد اصفهان، دانشگاه ارشاد دماوند، دانشگاه علامه دانشکده مدیریت، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف، دانشکده ی ریاضی دانشگاه بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان،
توییت اسماعیل بخشی: ‏«ایستاده ایم در سنگر، دانشجو و کارگر»
لذت میبرم از دیدن رفاقت، اتحاد و ایستادگی دانشجوهامون و حسرت می خورم از اینکه مانندشون شجاعت ندارم. چشم مایید.

دانشجویان دانشگاه شریف با هم خوانی “سرود زن” به دستگیری و تعلیق دانشجویان اعتراض می کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا