زنان

طالبان ورود زنان به پارک‌ها و مراکز تفریحی را ممنوع کرد

طالبان حضور زنان در پارک‌های عمومی و مراکز تفریحی این کشور را مطلقا ممنوع اعلام کرد. مسئولان برخی از پارک‌ها نیز می‌گویند که از طالبان هشدار گرفته‌اند که نباید اجازه ورود هیچ زنی را به این اماکن بدهند….

در جدیدترین محدودیت طالبان بر زنان در افغانستان، از این پس زنان در این کشور اجازه رفتن به پارک‌های عمومی و اماکن تفریحی را ندارند.
در همین خصوص، سخنگوی ”وزارت امر به معروف و نهی از منکر” حکومت طالبان با تایید این خبر به دویچه وله گفته که ورود زنان به پارک‌ها و مراکز تفریحی ممنوع شده است.
محمد عاکف مهاجر گفته که طالبان از نخستین روزهای به دست گرفتن قدرت تلاش کرد تا ”محیط امنی” را برای زنان فراهم کند و یا دست‌کم، زنان و مردان به صورت جداگانه در پارک‌های تفریحی حضور یابند اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید و کسی به این مقررات توجه نکرد.
سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که حال، در نتیجه شکست اقدام‌های یاد شده، طالبان مجبور شده تا ورود زنان به محلات تفریحی را ”مطلقا ممنوع” اعلام کند.
بسیاری از زنان افغانستانی بویژه در روزهای تعطیل همراه با همسر و فرزندان خود به پارک‌ها می‌رفتند اما حالا این امکان از آنها سلب شده است.
یکی از مسئولان پارک‌های خصوصی در کابل، پایتخت افغانستان، که نخواست نامش فاش شود، می‌گوید که از سوی طالبان به آنان تاکید شده که ورود زنان به پارک‌ها به صورت مطلق، ممنوع است و مسئولان پارک‌ها حق ندارند به زنان اجازه ورود بدهند.
سال گذشته آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو افغانستان را ترک کردند و طالبان توانست بدون هیچگونه مقاومتی در روز ۱۵ اوت ۲۰۲۱ کابل، پایتخت این کشور را تصرف کند.
طالبان از زمان به دست‌گیری دوباره قدرت، محدودیت‌های شدیدی را بر زنان افغان اعمال کرده است و این محدودیت‌ها بارها از سوی جامعه جهانی، محکوم شده است.
از جمله یکی از آنها، سازمان عفو بین‌الملل مردادماه گذشته در گزارشی نقض شدید و گسترده حقوق بشر، بویژه حقوق زنان در افغانستان از سوی طالبان را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
این سازمان همچنین از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از تشدید بیشتر بحران حقوق بشر در افغانستان اقدامات موثری را برای پاسخگویی طالبان به جنایات‌ انجام‌شده، اتخاذ کند.
علاوه بر زنان، بسیاری از دیگر گروه‌های اجتماعی نیز نگرانی خود را از پیامدهای ممنوعیت ورود زنان به پارک‌ها و مراکز تفریحی ابراز می‌کنند.
از جمله آنکه شماری از فروشندگان و صاحبان کسب و کار در اماکن تفریحی می‌گویند که بدون حضور زنان، کودکان نیز به تنهایی به پارک‌ها و مراکز تفریحی مراجعه نمی‌کنند و از این رو، وضعیت اقتصادی بسیاری از کسبه و بازاریان دچار ضرر و زیان می‌شود.
در آغاز روی کار آمدن طالبان چندین راهپیمایی توسط زنان در اعتراض به محدودیت‌های جدید از جمله سلب حق تحصیل دختران در کابل صورت گرفت که با خشونت نیروهای طالبان سرکوب شدند.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا