بین‌المللی

رزمایش مشترک ژاپن و آمریکا

ژاپن و آمریکا مانور نظامی مشترک بزرگی را lمروز (پنجشنبه) در جنوب ژاپن با هدف افزایش آمادگی در برابر چین و کره شمالی آغاز کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، مانورهای دوسالانه “شمشیر بران” (Keen Sword) در یک پایگاه هوایی در جنوب ژاپن آغاز شد و همچنین تا ۱۹ نوامبر در چندین مکان دیگر در داخل و اطراف ژاپن برگزار خواهد شد.

به گفته وزارت دفاع ژاپن، حدود ۲۶۰۰۰ نیروی ژاپنی و ۱۰۰۰۰ نیروی آمریکایی و همچنین ۳۰ کشتی و ۳۷۰ هواپیما از هر دو طرف در این رزمایش شرکت خواهند کرد. استرالیا، بریتانیا و کانادا نیز به بخشی از این رزمایش ملحق خواهند شد.

آموزش‌های میدانی مشترکی که شامل تمرین‌های فرود آبی خاکی است در جزایر دورافتاده جنوب غربی ژاپن از جمله توکونوشیما، آمامی و تسوتاراجیما برنامه ریزی شده است، زیرا ژاپن در بحبوحه تنش های فزاینده بر سر چین در حال تقویت توان دفاعی خود در منطقه است.

چین با ساخت جزایر مصنوعی مجهز به تاسیسات نظامی و فرودگاه‌ها، ادعاهای خود را در مورد کل دریای جنوبی چین تقویت کرده است. پکن همچنین مدعی مالکیت بر رشته‌ای از جزایر تحت کنترل ژاپن در دریای چین شرقی است.

این رزمایش مشترک همچنین پس از تشدید شلیک موشک توسط کره شمالی انجام می شود که بیش از ۳۰ مورد از آنها را در سال جاری پرتاب کرده است، از جمله یکی در روز چهارشنبه که در دریا بین شبه جزیره کره و ژاپن سقوط کرد. ماه گذشته یک موشک بالستیک قاره پیما بر فراز شمال ژاپن پرواز کرد. نخست وزیر فومیو کیشیدا، با اشاره به امنیت شدید در منطقه، متعهد شده است که توانایی نظامی ژاپن را به طور قابل توجهی افزایش دهد و احتمالاً امکان حمله پیشگیرانه را برای حمله به سایت های پرتاب موشک های دشمن از راه دور فراهم کند.

انتظار می‌رود این طرح‌ها در اواخر سال جاری در استراتژی امنیت ملی تجدیدنظر شده و دستورالعمل‌های دفاعی میان‌مدت تا بلندمدت گنجانده شوند. حرکت برای توسعه قابلیت حمله، یک تغییر بزرگ برای اصل دفاع از خود ژاپن است، این کشور به سرعت نقش و توانایی ارتش خود را در دهه گذشته گسترش داده است تا با ایالات متحده و سایر شرکای خود در منطقه و اروپا همکاری نزدیک‌تری داشته باشد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا