جوانان

کمیاب و نایاب شدن دارو و گرانی های روز افزون آن

کمبود‌های همیشگی و مقطعی، گرانی و صف‌های طولانی مردم در برابر برخی داروخانه‌ها ازجمله نمود‌های بارز وخامت وضعیت دارو در سال‌های اخیر بوده است، امری که بیماران و خانواده‌های آن‌ها را پستوهای مغازه‌های فروش آزاد دارو به‌قیمت‌های بالا در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های مختلف شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران راهی کرده است. بسیاری از داروهای حیاتی هنوز در بازار داخلی با کمبودی چشمگیر روبرو است….

روزنامه شرق طی گزارشی میدانی در روز شنبه ۲۱ آبان از نایابی، کسری و گرانی شدید دارو در کشور خبر داده است.

این گزارش به «استیصال پزشکان برای تجویز اسپری‌های آسم» اشاره کرده و از قول علیرضا مهدویانی، رئیس بخش کودکان بیمارستان «مسیح دانشوری»، گزارش داده است داروخانه‌ها با کمبوذ بسیاری از اسپری‌های دهانی و بینی مواجه شده‌اند و پزشکان هم دچار استیصال می‌شوند که کدام دارو را بر اساس موجودی داروخانه‌ها تجویز کنند.

او در ادامه گفته است در خصوص اطفال، اسپری «فلوتیکازون» به عنوان پایه در درمان آسم تجویز می‌شود که این اسپری در حال حاضر با هیچ عنوانی موجود نبوده و مجبور می‌شویم در حیطه اطفال از اسپری‌های قوی‌تر که ترکیب «فلوتیکازون» با یک مولکول اضافه یعنی «سالمترول» است، استفاده کنیم که گاهی این ترکیب بیشتر از آن ‌ترکیبی است که پزشک معالج برای بیمار مدنظر داشته است.

این گزارش می‌افزاید: «از تعدادی داروخانه سراغ اسپری استنشاقی سیمبیکورت را می‌گیریم. قیمت ۳۲۰ میکروگرم آن را ۳۸۰ هزار تومان می‌دهند. وقتی می‌گوییم همین اسپری هفته پیش ۸۵ هزار تومان بوده، جواب می‌دهند که الان فقط با این قیمت پیدا می‌شود و اگر تا چند ساعت دیگر معطل کنیم، همین هم تمام می‌شود.»

متصدی داروخانه‌ای به شرق گفته است نه ‌فقط اسپری‌های آسم بلکه تمام داروها بیش‌ از ۵۰ درصد گران شدند و علاوه بر کمیابی دارو، با گرانی آنها هم مواجه هستیم.

به گفته او، حتی شربت آنتی‌بیوتیک نیز کمیاب شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا