حقوق بشر

کشته شدن اردلان قاسمی در حین نوشتن شعار با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی در کرمانشاه

” نهادهای امنیتی ابتدا برای تحویل پیکر برادرم درخواست ۴۰۰ میلیون تومان پول نقد کرده‌اند، اما بعداً گفته‌اند اگر سکوت کنید و دلیل مرگش را حمل اسلحه برای اغتشاشگران عنوان کنید، در قبال ١۶ میلیون تومان پیکر را تحویل خواهیم داد”.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اردلان قاسمی ۴۴ ساله و اهل گیلانغرب، شامگاه پنجشنبه ١٩ آبان ۱۴۰۱ (١٠ نوامبر ۲۰۲۲) همراه با دوست دیگرش در حین شعار نویسی در یکی از خیابان‌های کرمانشاه توسط نیروهای سرکوبگر حکومتی به رگبار بسته شده و جانش را از دست داده است. به گفته یکی از نزدیکان خانواده که پیکر وی را مشاهده کرده، این شهروند از ناحیه کمر هدف دو گلوله قرار گرفته که هر دو گلوله از شکم وی خارج شدەاند و یک گلوله به کتف وی اصابت کرده است.

شخص همراه اردلان قاسمی به نیز به شدت مجروح شده در بیمارستان طالقانی کرمانشاه تحت مراقبت‌های پزشکی می‌باشد.

به گفته یکی از نزدیکان خانواده قاسمی، روز جمعە ٢٠ آبان نهادهای امنیتی خانواده قاسمی را به کرمانشاه احضار و آنها را به یک مرکز درمانی نزد دوستش زخمی‌اش برده‌اند. دوست اردلان که کماکان خون‌ریزی داشته در “اظهاراتی عجیب” به آنها گفته است:  “ما سوار ماشینی شده‌ایم که بار اسلحه به همراه داشته تا به دست معترضین برساند و نیروهای امنیتی به سوی اتومبیل ما تیراندازی کرده‌اند و اردلان کشته شده است”.

برادر آقای قاسمی نیز در این رابطه به هه‌نگاو گفت: ” نهادهای امنیتی ابتدا برای تحویل پیکر برادرم درخواست ۴۰۰ میلیون تومان پول نقد کرده‌اند، اما بعداً گفته‌اند اگر سکوت کنید و دلیل مرگش را حمل اسلحه برای اغتشاشگران عنوان کنید، در قبال ١۶ میلیون تومان پیکر را تحویل خواهیم داد”.

به گفته وی، روز شنبه ۲۱ آبان پیکر اردلان برادرش تحویل خانواده داده شده و از آنها تعهد کتبی اخذ شده است که اگر این خبر را رسانه‌ای کنند برادر بزرگتر اردلان را به عنوان “لیدر اغتشاشات” بازداشت خواهند کرد.

پیکر اردلان قاسمی روز شنبه در زادگاهش و در آرامستان طاقیل در میان تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شده است. اردلان قاسمی ۴۴ ساله در یک شرکت تعاونی مسافربری به کار اشتغال داشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا