فرهنگی

گزارش خانواده‌های زندانیان بند هشت اوین از آخرین وضعیت این بند‎‎

پس از گذشت حدود یک ماه از وقایع شنبه شب اوین و انتقال بیش از ۴۰ نفر از زندانیان بند هشت به زندان رجایی شهر، فضای بند هشت زندان اوین روزبه‌روز ملتهب‌تر و شرایط زندانیان باقی‌مانده در این بند بدتر شده است. پیش‌تر به شرایط عزیزانمان در رجایی‌شهر پرداختیم. در اینجا گزارشی از آخرین وضعیت بند هشت اوین ارائه می‌کنیم:…

– سرهنگ محمودی رییس بند هشت که در جریان وقایع اوین به شکلی وحشیانه عزیزان ما را مورد ضرب‌وشتم و تحقیر قرار داده و به مدت چند روز پس از این وقایع با بهانه دروغین سکته قلبی و بستری بودن در بیمارستانْ این بند را ترک کرده بود، از روز سه‌شنبه ۳ آبان ماه با حفظ سمت به بند هشت بازگشته و همواره زندانیان را تهدید به پرونده‌سازی‌های جدید، منع ملاقات و منع تماس می‌کند.

– تنها چند روز پس از وقایع اوین، در حالی که به خانواده‌ها گفته می‌شد که میزان خسارات بند هشت به حدی بوده که امکان بازگشت ۴۲ نفر زندانی‌ منتقل‌شده به رجایی شهر وجود ندارد، حدود ۶۰ نفر از زندانیان جرایم مالی و دیگر جرایم به این بند منتقل شدند. این امر نقض صریح اصل تفکیک جرایم است.

– از شب آتش‌سوزی به این سو، کلیه کپسول‌های آتش‌نشانی از ساختمان خارج شده است. در حیاط بند هشت دیوارهای جدیدی کشیده شده و بنا بر گزارشات عزیزان ما، در جای‌جای ساختمان قفل‌ها و حفاظ‌های جدیدی کار گذاشته‌اند. این وضعیت با توجه به قدیمی بودن ساختمان و تراکم جمعیت ساکن در آن به‌شدت نگران‌کننده است و در صورت وقوع آتش‌سوزی‌ای دیگر، عزیزان ما با خطر جانی مواجه خواهند بود.

– با وجود پیگیری مداوم خانواده‌ها، به زندانیانی از جمله یاشار توحیدی و محمد خانی که پس از اصابت گلوله جنگی تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند اجازه مرخصی داده نمی‌شود.

– چندی از زندانیان سیاسی بند هشت از جمله بیژن زارعی از ملاقات حضوری منع شده‌اند و پاسخی به علت این ممنوعیت داده نمی‌شود.

ما خانواده‌های زندانیان سیاسی بند هشت اوین علاوه بر مراجعه به مقامات مسئول و پیگیری‌هایی که داشته و خواهیم داشت، حق خود می‌دانیم که در مورد شرایط عزیزانمان به شکلی مداوم و موثق اطلاع‌رسانی کنیم.

این گزارش توسط جمعی از خانواده‌های زندانیان بند هشت اوین نوشته شده و در صفحه اینستاگرام آن ها به نام «صدای زندانیان» منتشر شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا