اجتماعی

ممنوعیت حضور معلم مرد در مدارس دختران

صحبت‌های یک معلم: «ما سال‌ها در محیط امن مدرسه در یک کلاس ۳۰ یا چهل نفره به بچه‌ها درس می‌دادیم. همه چیز تحت کنترل مدیر بود و هیچ تخلفی هم انجام نمی‌شد. یعنی بچه‌ها در یک محیط کاملا امن به نام مدرسه با حضور دبیر مرد درس می‌خواندند. اما حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ دانش‌آموز بدون دبیر می‌ماند و باید از یک طرف شهر راهی یک سمت دیگر شهر بشود تا یک آموزشگاه پیدا کند.»

خبرانلاین گزارشی نوشته است با این آغاز: چندی پیش، محمد مهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از ممنوعیت تدریس دبیران مرد در تمام مدارس متوسطه دخترانه خبر داد. او اعلام کرد بخشنامه‌ای به استان‌ها ابلاغ شده و طبق آن تخصیص دبیر غیرهمجنس در مدارس دوره اول و دوم متوسطه شامل همه مدارس عادی دولتی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، شاهد و حتی مدارس غیردولتی فاقد وجاهت قانونی است. البته غیرقانونی بودن تدریس مردان در دبیرستان دخترانه جدید نیست و از سال‌ها پیش این ممنوعیت وجود داشته است. با این اوصاف بعضی از مدارس غیرانتفاعی و مدارس فرزانگان از دبیران مرد برای دروس تخصصی استفاده می‌کردند که از این به بعد و با این بخشنامه جدید این مدارس هم نمی‌توانند با نیروی غیر همجنس همکاری کنند.

مهدی نظری دبیر ادبیات با سال‌ها سابقه تدریس در مدارس فرزانگان و غیرانتفاعی نمونه معتقد است این قانون جدید برای دانش‌آموزان دختر مشکلات زیادی درست می‌کند و باعث می‌شود آنها مجبور شوند از محیط امن مدرسه بیرون بیایند و دنبال یک کلاس درس در آموزشگاه‌هایی باشند که خدا می‌داند مجوز درست و حسابی و رسمی دارند یا نه.

نظری در ادامه می‌گوید: وقتی این قانون را تصویب می‌کنند از حال و روز دانش‌آموز خبر ندارند. دانش‌آموز چند سال زیر نظر آن دبیر درس خوانده و وقتی که می‌خواهد نتیجه بگیرد و کنکور بدهد باید بگردد دنبال یک دبیری که همان درس‌ها را به او بدهد. ما سال‌ها در محیط امن مدرسه در یک کلاس ۳۰ یا چهل نفره به بچه‌ها درس می‌دادیم. همه چیز تحت کنترل مدیر بود و هیچ تخلفی هم انجام نمی‌شد. یعنی بچه‌ها در یک محیط کاملا امن به نام مدرسه با حضور دبیر مرد درس می‌خواندند. اما حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ دانش‌آموز بدون دبیر می‌ماند و باید از یک طرف شهر راهی یک سمت دیگر شهر بشود تا یک آموزشگاه پیدا کند. دانش‌آموز را سرگردان می‌کنیم و به جای اینکه در سال‌های پایانی درسش که باید به او آرامش بدهیم او را نگران و آواره می‌کنیم تا بتواند درس مورد نظرش را در یک آموزشگاه ادامه بدهد. آن دانش‌آموز با خیال راحت در مدرسه خودش و زیر نظر مدیر و ناظم بهتر درس می‌خواند یا آواره این آموزشگاه و آن آموزشگاه غیر معتبر شود؟»

به گفته خبرآنلاین، البته این امکان هم وجود دارد که مثل ۲۰ سال گذشته که خیلی از مدیران مدارس قوانین را دور می‌زدند باز هم برای منافع مدرسه قانون را دور بزنند و دوباره از دبیران مرد دعوت به کار کنند.

نظری در این باره می‌گوید: «متأسفانه تعداد دبیران خانم برای دروس تخصصی خیلی کم است. به همین دلیل بعضی از مدیران مجبور هستند برای موفقیت مدارس تحت مدیریتشان از دبیر مرد استفاده کنند. هر مدیری هم در این سال‌ها برای استفاده از مدیر مرد برای خودش ترفندی داشته است. مثلا وقتی دبیر مرد به سر کلاس می‌رفت به او می‌گفتند وقتی بازرس آمد در کلاس را باز نکنید. یا اینکه وقتی بازرس می‌آمد ما را پشت کامپیوتر می‌نشاندند و می‌گفتند کارمند مرد آورده‌ایم که نمره‌ها را رد کند یا حساب و کتاب‌های مدرسه را انجام بدهد. ما هم درس می‌دادیم و می‌رفتیم. مهم این بود که بچه‌ها درس بخوانند. لیست آخر سال را هم به نام دبیران زن امضا می‌کردیم. مثلا خود من در یک مدرسه اسمم مژده بود در یک مدرسه دیگر نازنین بودم. موضوع این است که هم مدرسه و هم معلم مرد می‌دانستند که به هم دروغ می‌گویند.» اما آیا معلم غیرهمجنس برای دانش‌آموزان غیرشرعی است؟ هرچند آموزش و پرورش درباره ضرورت این تصمیم و دلایلش توضیحاتی نداده اما گمان‌ها حول موضوع ایرادات شرعی می‌چرخد، مساله‌ای که در گفت‌وگو با یک کارشناس مذهبی مطرح می‌شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا