حقوق بشر

حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای احزاب کُردستانی در عمق خاک اقلیم کُردستان

از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ (۱۴ نوامبر ۲۰۲۲) به وقت محلی اقلیم کُردستان ـ عراق، سپاه پاسداران اقدام موشکی و پهپادی خود به مقرها و کمپ‌های مدنی حزب دمکرات کُردستان ایران و حزب کومله زحمتکشان کُردستان‌ در عمق ۲۰۰ کیلومتری خاک اقلیم کُردستان را آغاز نمود.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سپاه پاسداران با پنج موشک بالستیک مقرها و کمپ‌های مدنی حزب دمکرات کُردستان ایران در شهر کویه واقع در عمق ۲۰۰ کیلومتری خاک اقلیم کُردستان را هدف حمله قرار داده است.

وزارت بهداشت اقلیم کُردستان اعلام کرده است که در نتیجه این حملات یک نفر جانش را از دست داده و ۸ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. منابع هه‌نگاو گزارش داده‌اند که دو پیشمرگه به نام ریبوار عبدی ۴۵ ساله اهل سقز و آسو توانا اهل بوکان در جریان این موشکباران جانش را از دست داده و دست‌کم ۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند که دو نفر از آنها جهت عملیات جراحی به مراکز درمانی شهر هولیر (اربیل) منتقل شده‌اند. همچنین یک شهروند مدنی اهل شهر کویه در اثر ایست قلبی جانش را از دست داده است.

از سوی دیگر، از ساعت ۹:۳۰ دقیقه نیز، مقرهای حزب کومله زحمتکشان کُردستان با ۶ پهپاد انتحاری هدف حمله قرار گرفت که ۴ پهپاد منفجر شده است. به گفته مقامات حزب کومله، این حملات تنها خسارات مالی در پی داشته و خسارات جانی نداشته است.

هم‌زمان مقرهای دو حزب دمکرات و کومله در ارتفاعات مرزی اقلیم کُردستان توسط توپخانه‌های سپاه پاسداران که در شهرهای اشنویه (شنو) و پیرانشهر مستقر هستند توپباران شده است. از تلفات این حملات اطلاع دقیقی در دسترس نیست، اما خسارات زیادی به محیط‌‌ زیست منطقه وارد شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا