بین‌المللی

کنگره آمریکا به دنبال مسلح ساختن سریع تایوان است

روزنامه واشنگتن پست نوشت، قانونگذاران آمریکایی در حال پیگیری تصویب یک بسته بی‌سابقه از کمک‌های نظامی برای تایوان هستند، اما موضوع تخصیص پول برای این بسته هنوز زیر سوال است.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در مطلبی با عنوان”کنگره به دنبال تسلیح سریع تایوان با توجه به افزایش تهدید چین است” نوشت: کنگره آمریکا با در نظر گرفتن درس‌هایی که از حمله روسیه به اوکراین گرفت، به دنبال اعطای تسلیحات و آموزشهای نظامی به تایوان پیش از هرگونه حمله نظامی بالقوه چین است اما تحقق این کمک‌ها به شخص بایدن، رئیس جمهور آمریکا بستگی دارد.

به نوشته واشنگتن پست،  رایزنی بر سر این بسته بی‌سابقه چند میلیارددلاری کمک نظامی به تایوان در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن و شی جینپینگ، روسای جمهور آمریکا و چین امروز (دوشنبه) در جریان برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی دیدار می‌کنند و محور دیدار آنها حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان است.

به گفته مقامات، قرار است به موجب این تلاش دو حزبی ارتش آمریکا بتواند با برداشت فوری تسلیحاتی همچون موشکهای “جاولین” و “استینگر” از انبارهای تسلیحاتی خود برای اولین بار و با استناد به یک برنامه تامین ارتشهای خارجی، تحت حمایت مالی واشنگتن به تایوان سلاح بدهد در حالی که آمریکا تا کنون تنها برای اوکراین چنین حرکتی را در این ابعاد انجام داده است.

بر اساس این گزارش،  تایوان از طریق این تمهیدات قرار است تسلیحات و تجهیزاتی مانند موشک‌های کروز ضدکشتی، سامانه‌های دفاع ضد هوایی، پهپادهای انتحاری، مین‌های دریایی، سیستم‌های فرماندهی و کنترل و بی‌سیم‌های امن دریافت کند.

قانونگذاران آمریکایی گفتند، برنامه اساساً این است که همان کاری که برای کی‌یف انجام شد برای تایپه هم انجام شود اما این بار قبل از شلیک گلوله‌ها (جنگ) شروع شود.

مایک گالگر، نماینده جمهوریخواه ایالت ویسکانسین و یک افسر کهنه کار نیروی دریایی آمریکا که عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان است گفت: “یکی از درس‌های اوکراین این است که باید شرکای خود را قبل از شروع تیراندازی‌ها مسلح کنید، و این کار بیشترین شانس را به شما برای جلوگیری از جنگ در همان وهله اول می‌دهد.”

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در ماه سپتامبر به شبکه بلومبرگ گفته بود: “امکان بروز درگیری نظامی پیرامون تایوان هنوز یک تهدید بعید است.”

به نوشته واشنگتن پست، رهبران دموکرات مجالس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا از این برنامه مسلح سازی تایپه حمایت می‌کنند، اما مشخص نیست که قانون‌گذاران که کنترل تخصیص بودجه را در کمیته‌های تخصیصی در دست دارند، نسبت به الزام تخصیص بودجه به این برنامه متقاعد شده باشند.

بر اساس این گزارش چند دستیار کنگره گفتند، در حال حاضر، در بودجه پیشنهادی سال ۲۰۲۳ که کنگره آمریکا در تلاش برای تصویب آن است پولی برای این بسته در نظر گرفته نشده و اگر تخصیص دهندگان برای پوشش مالی این کمک‌های تسلیحاتی بودجه‌های دیگری با قابلیت کاهش دادن نیابند، بایدن باید یک درخواست اضطراری برای تامین بودجه این برنامه برای تایوان ثبت کرده و الزامی بودن آن را موجه کند.

مقامات دولتی از بیان اینکه آیا چنین کاری را انجام خواهند داد یا خیر، خودداری کردند.

دستیاران کنگره گفتند که این بسته کمکها که اکنون جزئیات آن در قانون بودجه نظامی مشهور به قانون اختیارات دفاع ملی باید به تصویب برسد، با مشارکت کاخ سفید تهیه شده است. این بسته اجازه می دهد سالانه یک میلیارد دلار مهمات از انبارهای تسلیحات ارتش آمریکا – تحت قانون “برداشت با اختیار ریاست جمهوری” – و تا  سقف دو میلیارد دلار سلاح به صورت سالانه برای مدت پنج سال با دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکا به تایوان داده شود. فقط اسرائیل است که رقمی بالاتر از این میزان کمکهای تسلیحاتی آمریکا را به صورت سالانه دریافت می کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا