اجتماعی

ویروس غالب در کشور آنفلوآنزاست

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ویروس غالب در کشور، آنفلوآنزا است.

طلعت مختاری آزاد با اشاره به وضعیت واریانت‌های در گردش کووید ۱۹ و همچنین وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشور، گفت: یکی از خصوصیات ویروس کرونا این بود که مرتبا تغییر کند. با این حال آخرین ویروس کرونایی که در کشور شناسایی شد، BA5 بود که از خانواده اُمیکرون بود و واریانت جدیدی از ویروس کرونا، فعلا در ایران نداشتیم یا اینکه حداقل در آزمایشگاه‌هایی که تعیین توالی می‌کنیم، نوع جدیدی از ویروس را شناسایی نکردیم.

او افزود: در عین حال کشورهایی مانند هند و بنگلادش یک واریانت جدید به نام BBX شناسایی کردند که طبق اعلام این کشورها خوشبختانه این واریانت خفیف بوده است. واریانت‌های جدید دیگری هم از کروناویروس شناسایی شده، اما هیچ یک از آن‌ها به صورت همه‌گیری جهانی نبوده است. به این معنا که شیوع منطقه‌ای آن‌ها دیده می‌شود. با این حال هر آن شیوع جهانی واریانت جدیدی از کرونا امکان دارد.

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا ادامه داد: البته امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد. به طوری که در حال حاضر ویروس غالب ما در کشور، آنفلوآنزا است و سویه‌های در گردش آن عمدتا H3N2 و بعد هم H1N1 است. آنفلوآنزای نوع B شیوع خیلی کمتری دارد. از آنجا که دو سال آنفلوآنزا نداشتیم، باعث شده که امسال به نوعی افزایش موارد آنفلوآنزا داشته باشیم. معمولا در آزمایش‌ها انتظار داریم که از کل آزمایش‌هایی که انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ درصدش آنفلوآنزا باشد، اما وقتی بالای ۳۰ درصد آزمایش‌ها با تشخیص آنفلوآنزا ارائه می‌شوند، نشان می‌دهد که اپیدمی آنفلوآنزا در کشور داریم. حتی گاهی ۴۰ تا ۵۰ درصد نمونه‌ها هم به آنفلوآنزا اختصاص یافته است، اما طبق آخرین نمونه‌هایی که برای ما ارسال کردند، ‌۳۶ درصدش آنفلوآنزا و تنها پنج درصد آن کووید ۱۹ بوده و مابقی هم سایر ویروس‌های سرماخوردگی بوده است.

او با بیان اینکه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوره شیوع کرونا مانند استفاده از ماسک و… ویروس آنفلوآنزا را طی دو سال اخیر نداشتیم، گفت: با فروکش کردن کرونا و همچنین میزان رعایت‌ها شاهد بروز آنفلوآنزا بوده‌ایم. حتی پیش‌بینی شده بود که ممکن است ویروس‌هایی که در زمان کرونا فروکش کرده بودند، حتی خارج از فصل‌شان هم دیده شود. مختاری آزاد با بیان اینکه علامت و مشخصه اصلی آنفلوآنزا تب ناگهانی است، ‌ گفت: علائمی مانند تب، استخوان درد، بدن درد و… در آنفلوآنزا دیده می‌شود. تب ناگهانی مشخصه اصلی آنفلوآنزا است، اما در کرونا اینطور نبود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا