اخبار

دعوت به تظاهرات در سالگرد “روزهای خونین آبان”

همزمان با فراخوان برای برگزاری تظاهرات در سالروز اعتراضات آبان‌ ۹۸ رسانه‌های ایران از بازگرداندن حسین رونقی به زندان خبر داده‌اند. خبرگزاری هرانا تازه‌ترین شمار جان باختگان را ۳۴۱ نفر اعلام کرده است….

آبان‌ها تکرار و تکثیر می‌شوند… هنوز ابعاد مختلف کشتار معترضان در آبان ۹۸ به دلیل سرکوب، پنهان‌کاری و تلاش‌های حکومت جمهوری اسلامی مشخص نیست که در آبان ۱۴۰۱ نیز تعداد زیادی از معترضان به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی کشته شدند. به گزارش زمانه، شعار «آبان ادامه دارد» این روزها معنایی عینی‌تری به خود گرفته است و نه تنها بعد از کشتار و سرکوب خشونت‌بار معترضان در آبان ۹۸، اعتراض‌ها در ایران فروکش نکرد، بلکه آبان ۹۸ به خاستگاه و محور کانونی اعتراض‌های بعد از خود تبدیل شد.
با نزدیک شدن به ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان و سالگرد اعتراض های مردمی آبان ۹۸ اخبار دعوت به اعتراض و اعتصاب در این روزها شبکه‌های اجتماعی را فراگرفته است.
اعتراض های آبان که با گرانی ناگهانی بهای بنزین در سال ۹۸ آغاز شد و به‌ سرعت سمت و سوی ضدحکومتی به خود گرفت. خبرگزاری رویترز از دست کم یک‌هزار و ۵۰۰ نفر جان باخته در این تظاهرات خبر داد.
تصاویر انتشاریافته در روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه، حاکی از آن است که دانش‌آموزان نیز خود را آماده اعتراض در این روزها می‌کنند.
در حالی که خبرهای منتشره از پیگیری اعتراض های سراسری حکایت دارد ویدئویی منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به مراسم ختم یلدا آقافضلی و انفجار “بمب صوتی و پرتاب گاز اشک‌آور” در نزدیکی مسجدی است که در آن این مراسم برگزار شده است.
آقافضلی دختر هنرمند ۱۹ ساله‌ای بود که گفته می‌شود در ۴ آبان در حوالی خیابان انقلاب در تهران بازداشت و ۱۵ آبان آزاد شد. او در ۲۰ آبان در منزل خود درگذشت و پلیس علت آن را “اوردوز” و “مصرف بیش از اندازه مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه” اعلام کرد.
رسانه‌های ایران از ترخیص حسین رونقی، فعال مدنی از بیمارستان و بازگرداندن او به زندان اوین خبر داده‌اند. میزان، خبرگزاری قوه قضائیه مدعی شده که علت بازگرداندن به اوین “بهبود شرایط جسمی” اوست.
با این حال نگرانی‌ها در مورد وضعیت جسمانی حسین رونقی که در ابتدای خیزش سراسری بازداشت شد و پس از آن دست به اعتصاب غذا زد همچنان باقی است.
طبق خبرهای همرسانی‌‌شده، حسن رونقی، برادر حسین رونقی در روز دوشنبه در خطر بازداشت توسط مأموران امنیتی قرار داشت. ظاهرا مأموران به خانه پدر او در شهر ملکان یورش می‌برند و تلاش می‌کنند حسن رونقی را بازداشت کنند.
برخی از نزدیکان‌اش می‌گویند، او به هنگام این یورش در خانه نبوده است. توئیتی هم در حساب کاربری حسن رونقی منتشر شده که حاکی است، مأموران به خواهر او گفته‌اند، برادرش “باید فردا به اطلاعت بناب” برود.
به گزارش دویچه وله، برغم فشار نیرو های سرکوبگر در شامگاه دوشنبه نیز اعتراض های مردمی همچنان ادامه یافته است.
در شهرک اکباتان تهران که بارها کانون اعتراضات اخیر بوده عده‌ای تجمع کرده و سرود می‌خوانند.
در رشت نیز تعدادی در “خیابان بیستون شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده‌اند.”
دوهزار و ۳۰۰ نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیانیه‌ای به سرکوب، بازداشت و احکام ممنوع‌الورودی اعتراض کرده‌اند.
در حالی که شبکه هرانا در آخرین به‌روزرسانی خود شمار کشته‌شدگان خیزش سراسری را تا ۲۲ آبان ۳۴۱ نفر نامیده ابوالحسن کبیری، معاون استانداری قزوین می‌گوید، طی اعتراضات ماه‌های اخیر در این استان۲۶۰ تن مجروح و سه نفر کشته شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا