جوانان

فشار بیشتر حراست به دانشجویان معترض؛ اما بی اثر

تجمع، تحصن و اعتراضات دانشجویی در روز ۲۳ آبان از جمله در دانشگاه تهران، شریف، دانشگاه هنر و معماری پارس، و علوم پزشکی قزوین ادامه داشت….

به گزارش سایت زمانه،حراست دانشگاه تهران به تجمع و تحصن دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در روز ۲۳ آبان حمله کرد.
دانشجویان به یاد همشاگردی‌های بازداشتی‌شان تجمع کرده بودند. حراست به آنها حمله فیزیکی کرد. شعارها را پاره کرد. رئیس پردیس هنرهای زیبا به نوشته کانال تلگرامی دانشجویان به افراد حراست دانشگاه توصیه می‌کند که دانشجویان معترض را با استفاده از دوربین‌های مداربسته دانشگاه شناسایی کنند و زحمت فیلم‌برداری از صورت دانشجویان نکشند.
دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس هم در محوطه دانشگاه یک اینستالیشن هنر اعتراضی برقرار کردند که در تصاویر جان‌باختگان و نام بازداشتی‌های دانشجو در اعتراضات را آویختند. دست‌کم دو دانشجوی این دانشگاه کوچک تاکنون بازداشت شده‌اند.
دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین تجمع و تظاهرات برگزار کردند و در بخشی از این اعتراضات نام حسین رونقی را فریاد زدند.
تظاهرات دانشجویان علوم پزشکی قزوین: دانشجویان معترض دانشگاه شریف مقابل دانشکده مهندسی شیمی و نفت و همچنین لابی دانشکده مهندسی کامپیوتر در اعتراض به بازداشت، ممنوع‌الورودی دانشجویان، و رفتارهای خشونت‌آمیز حراست دانشگاه تحصن کردند.
دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تبریز روز دوشنبه نوشتند که حراست دانشگاه دانشجویان زنی که روسری و شال بر سر داشتند را به دانشگاه راه نداده است. تنها دانشجویان زنی که مقنعه بر سر داشتند اجازه وارد شدن داشتند. این دانشکده همچنین دانشجویان بیشتری را با اتهام‌های مختلف ازجمله نرفتن سر کلاس در زمان اعتصاب‌های دانشجویی به لیست ممنوع‌الورودی‌ها افزوده است. به گفته شورای صنفی دانشجویان، ۱۹ نفر از دانشجویان دانشگاه هنر تبریز ممنوع‌الورود شده‌اند.
بیش از دو هزار نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه امیرکبیر به رئیس این دانشگاه نامه نوشتند و این مطالبات را مطرح کردند:
۱. پیگیری آزادی دانشجویان زندانی؛
۲. رفع ممنوع‌الورودی همه دانشجویان و لغو تمامی احکام صادرشده توسط کمیته انضباطی؛
۳. جمع شدن بساط تحقیرآمیز و مضحک و دور ازشان دانشگاه برای تفتیش بدنی دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه؛
۴. عزل و تنبیه مدیران متخلفی که به آسیب زدن به دانشجویان کمک کرده‌اند؛
۵. آزادی و تضمین امنیت برگزاری تجمعات عاری از خشونت در سطح دانشگاه.
بیش از ۶۰۰ نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه علم و صنعت هم نامه مشابهی در حمایت از حق اعتراض دانشجویان این دانشگاه نوشته‌اند و به بازداشت و ممنوع‌الورود کردن دانشجویان معترض شدند.
اعتراضات در مدارس و حمایت معلمان
تجمع‌ها و تظاهرات‌های دانش‌آموزی در روز دوشنبه ۲۳ آبان ادامه داشت. در کرج، با تعطیلی مدارس، دختران دانش‌آموز در خیابان‌ها شعار دادند. در گلشهر کرج ویدیویی منتشر شده که حضور پرشمار دانش‌آموزان را خیابان نشان می‌دهد.
دانش‌آموزان یک مدرسه دخترانه‌ای در اصفهان خطاب به یک آخوند که به نظر می‌رسد در مدرسه مسندی دارد و در شبکه‌ها گفته شده برای امامت نماز آمده بوده شعار دادند: «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم».
از جوانرود در استان کرمانشاه، ویدیویی از چند دانش‌آموز دبستانی منتشر شده که شعار می‌دهند: «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»
در رشت، چند ده دانش‌آموز دبیرستانی دختر هم‌زمان با تعطیلی مدرسه در غروب در میان بولواری راهپیمایی می‌کنند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند.
همراه با فراخوان‌ها برای بزرگداشت خیزش آبان ۱۳۹۸، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای از معلمان و دانش آموزان خواست که در «روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ آبان، در مدرسه و کلاس‌های درس به یاد شهدای آبان ۹۸ و دانش آموزان پرپر شده و دستگیرشده هفته‌های اخیر» فرصت گفت‌وگو و گرامیداشت را فراهم کنند.
این شورا در این نه هفته کماکان با مدیران و معلمانی که مقابل امنیتی‌ها برای بازداشت یا کنترل دانش آموزان معترض همکاری می‌کنند، درگیر بوده است. روز دوشنبه، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران تصویری از دیدار و تجلیل از معصومه عقاب‌نشین منتشر کرد – مدیر هنرستان فنی حرفه‌ای در شهر کرج که حاضر نشد با امنیتی‌ها برای دادن اطلاعات دانش‌آموزان همکاری کند.
امنیتی‌ها از عقاب‌نشین فیلم دوربین‌های مداربسته مدرسه را خواسته بودند که او حاضر نشد فایل‌ها را به امنیتی‌ها تحویل بدهد. درنتیجه این تصمیم او بازداشت و سپس از شغلش برکنار شد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، با تجلیل از عقاب‌نشین به «همه مدیران و معاونانی که راه خیانت به آرمان‌های معلمی و همکاری با نیروهای امنیتی علیه دانش‌آموزان را در پیش‌گرفته‌اند» یادآور شد:
«انتخاب زندگی شرافتمندانه همچون خانم عقاب نشین، حیثیت و عزتی برای معلم می‌آورد که هرگز هیچ پست و صندلی و قدرتی را توان رقابت با این انتخاب شرافتمندانه نیست و از سوی دیگر بدنامی و خیانت را هم سرنوشتی در انتظار است که هیچ صندلی و قدرتی، قادر به شستشوی آن نخواهد بود.»
رخدادهای چند هفته اخیر در کشور ثابت کرده است که تاکتیک‌های سرکوبی که جمهوری اسلامی ایران به‌کار گرفته نتوانسته است عزم راسخ مردم در مبارزه با جمهوری اسلامی را سست کند. امروزه رژیم ترور و اختناق اسلام سیاسی ایران که در بحران‌های اقتصادی‌اجتماعی‌ای ژرف، تورم و گرانی سرسام‌آور، بیکاری چند میلیونی جوانان و زحمتکشان، بی‌مسکنی، بی‌دارویی، و انواع کاستی‌ها و کمبودها در زندگی روزمره مردم و همچنین بحران ساختاری‌ای عمیق غوطه‌ور و دست‌به‌گریبان است، برای حفظ موقعیت حکومت استبدادی ننگین خود جز سرکوبگری و نقض خشن امنیت و آزادی‌های فردی و اجتماعی مردم پاسخی و تدبیری دیگر در برابر اعتراض‌های مردم ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا