دیدگاه‌ها

پرده ی دوم یک تقابل (نگاهی اجمالی به یک فایل مشکوک)

حاکمیت جمهوری اسلامی بعد از گذشت دوماه تقابل با جنبش مدنی و اعتراضی جامعه فهمید که با سرکوب و ارعاب نمی‌تواند به آنچه میخواهد دست یابد. لذا با تغییر ادبیات و نشانه هایی بدنبال پیاده کردن پرده ی دوم نمایش خود در فضای سیاسی این روزهای ایران است.

سلمان موسوی

دیشب از رسانه ی BBC فارسی فایلی منتسب به فردی بنام شکوهی از معاونین امنیتی و اطلاعاتی ایران منتشر شد که بیشتر شبیه یک عملیات روانی رسانه ای، برای اثر بخشی بر افکار و ذهن های پرسشگر این روزهای جامعه بود. او در این فایل صوتی که به یک بخش از پروژه ی هدفمندشباهت داشت در حقیقت خود او بدنبال ایجاد فلج تحلیلی و ذهنی در جامعه بود و با استناد به یک داستان سرایی طنز گونه در نهایت پیام تغییر را به جامعه مخابره کرد و اینکه ما باید مدیریت جامعه شناسانه را جایگزین مدیریت امنیتی در کشور کنیم و جالب اینکه برخلاف برخی ادعاها که از گلوله جنگی استفاده نشده به کشتار معترضین و دلجویی از آنان تاکید و توجه داشت.

بنظر می‌رسد انتشار این فایل صوتی از رسانه BBC خود بخشی از این عملیات بود برای شنیده شدن و تکثیر و نشر آن در فضای رسانه ای کشور.

حاکمیت جمهوری اسلامی بعد از گذشت دوماه تقابل با جنبش مدنی و اعتراضی جامعه فهمید که با سرکوب و ارعاب نمی‌تواند به آنچه میخواهد دست یابد. لذا با تغییر ادبیات و نشانه هایی بدنبال پیاده کردن پرده ی دوم نمایش خود در فضای سیاسی این روزهای ایران است.

صدای مجلسی که در روزهای گذشته با شدیدترین و خشن ترین ادبیات معترضین را مورد هجمه قرار می‌داد و به انتشار بیانیه و نامه به قوه قضاییه با امضای نمایندگان مجلس بدنبال مجازات سخت و عدم مماشات با زندانیان و بازداشت شدگان جنبش اعتراضی بود یکباره در چند نوبت با نطق ها و مصاحبه هایی از سوی نمایندگان مجلس بدنبال پاک کردن پیامدهای آن نامه و همچنین ادبیات مدارا جویانه از سوی حاکمیت به جامعه بود تا آنجا که بخش زیادی از نمایندگان خود را بی خبر از متن نامه و امضای آن دانستند.

از دیگر نشانه های  پرده دوم، می‌توان به دیدار نماینده رهبری و پیام ایشان به زاهدان و دیدار با مولوی عبدالحمید برای دلجویی و گفتگو با ایشان و شهید خواندن کشته شدگان و دلجویی از آنان اشاره کرد در حالیکه تا همین چند وقت پیش رسانه های وابسته به حاکمیت کشته شدگان را محصول یک عملیات تروریستی دانسته و دامن خود را از این ماجرا پاک می‌دانستند.

صحبت های صفار هرندی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت،ضرغامی وزیر دولت و برخی چهره های وابسته به نظام مبنی بر تغییر در نحوه حکمرانی و پذیرفتن سبک زندگی نسل جوان از سوی نظام را نیز می‌توان بخش تکمیلی دیگری از این پرده دوم دانست.

همچنین نشست و دیدار آقای خاتمی با دغدغه مندان و دوستداران سیستان و بلوچستان و انتشار پیام ایشان مبنی بر گفتگو و پیشنهاد خود اصلاحی از سوی ایشان به حاکمیت جمهوری اسلامی ، در حالیکه سید محمد خاتمی از سوی همین نهادهای امنیتی برای شرکت در یک مراسم روضه در منزل اقوام اجازه حضور نداشت در این اوضاع و احوال اجازه یافته و پیامی که از سوی اکثر رسانه های مخالف ایشان نیز باز نشر داده شد را در استمرار همین پرده دوم می توان دید.

بدون شک در تکمیل این سیاست و اجرایی شدن پرده دوم شاهد یک رویکرد متفاوتی از سوی تصمیگیران نظام خواهیم بود چرا که بعد از گذشت دوماه از اعتراضات گسترده، تازه پیام‌ این جنبش و ایستادگی بر مطالبات و خاستگاه مدنی اش از سوی معترضین نگرانی هایی را برای آینده جمهوری اسلامی و زمامدارانش داشته است./سحام نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا