بین‌المللی

فاصله اندک جمهوری خواهان تا کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان

با پیروزی جمهوری خواهان در کسب کرسی‌های آریزونا و کالیفرنیا، آنها تنها یک گام تا کسب اکثریت کرسی‌های این مجلس فاصله دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با پیروزی جمهوری خواهان در کسب کرسی های آریزونا و کالیفرنیا، آنها تنها یک گام تا کسب اکثریت کرسی های این مجلس فاصله دارند.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، در ایالت آریزونا، «دیوید شوکرت» و «خوان سیسکومانی» هر دو از حزب جمهوری خواه، موفق به راهیابی به مجلس نمایندگان شدند و کرسی این ایالت را به نام جمهوری خواهان رقم زدند.

در کالیفرنیا نیز «کن کالورت» و «میشل استیل» هر دو از حزب جمهوری خواه، کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان را بدست آوردند.

براساس این گزارش، جمهوری خواهان در نیویورک نیز با پیروزی «برندن ویلیامز»، کرسی دیگری را در مجلس نمایندگان به نام خود ثبت کردند.

با این حساب، در حال حاضر جمهوری خواهان موفق به کسب ۲۱۷ کرسی مجلس نمایندگان شده و دموکرات ها ۲۰۴ کرسی را بدست آورده‌اند. با این رقم، جمهوری خواهان تنها یک کرسی دیگر برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان فاصله دارند. در حالی که هنوز نتایج شمارش آرای برخی مناطق اعلام نشده است.

اعلام این نتایج باعث کاهش نگرانی های جمهوری خواهان در مورد احتمال از دست دادن اکثریت در مجلس نمایندگان شده و آب سردی بر پیکر دموکرات ها بود که به امید پیروزی ناگهانی و حیرت آور در مجلس نمایندگان بودند.

این در حالی است که مجلس سنا اوضاع به گونه دیگری است و دموکرات ها موفق شدند با اختلاف بسیار اندک اکثریت کرسی های سنا را به خود اختصاص دهند. دموکرات‌ها موفق شدند با به دست آوردن ۵۰ کرسی در مقابل ۴۹ کرسی حزب جمهوری‌خواه، همچنان کنترل سنا را در دست خود حفظ کنند.

پیروزی دموکرات‌ها در مجلس سنا با احتساب رای معاون رئیس‌جمهوری (رئیس سنا) محاسبه می‌شود. حتی اگر جمهوری خواهان در دور دوم انتخابات ایالت جورجیا بتوانند کرسی این ایالت را کسب کنند باز هم همانند دوره قبل در اقلیت قرار دارند.

در ایالت جورجیا هیچ یک از نامزدها موفق به کسب ۵۰ درصد آرا نشده‌اند و باید در دور دوم انتخابات که در تاریخ ۶ دسامبر (۱۵ آذر ماه) برگزار می‌شود، شرکت کنند.

پیروزی احتمالی جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان در حالی رقم می خورد که «مو بروکس»، نماینده آلاباما در کنگره آمریکا و حامی سابق ترامپ، موضع متفاوتی درباره رئیس جمهور محبوب سابق خود اتخاذ کرده و به تازگی گفته است: «اشتباه بدی برای جمهوری‌خواهان است که دونالد ترامپ را به عنوان نامزد خود در سال ۲۰۲۴ انتخاب کنند.»

بروکس درباره ترامپ گفت: «دونالد ترامپ ثابت کرده است که ناصادق، بی‌وفا، بی‌کفایت، خام و خیلی چیزهای دیگر است و بسیاری از افراد مستقل‌ و جمهوری‌خواهان را از خود دور می‌کند.»

پیش از این نیز، نمایندگان جمهوری خواه دیگری مخالفت شان را با حضور ترامپ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ اعلام کرده بودند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا